Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2021, 00:00

Škoda oslavuje, vyrobí 12 kusov špeciálnej Fabie. V cene je LED rampa i zelené kolesá

Špeciálna Škoda Fabia Edition 120 vyrobená pri príležitosti 120 rokov Škody Motorsport, s ktorou značka oslavuje naozaj vo veľkom a vyrobí celkom iba 12 kusov.

Škoda oslavuje, vyrobí 12 kusov špeciálnej Fabie. V cene je LED rampa i zelené kolesá
Zdroj: Škoda Auto

Priamo súťažné oddelenie Škoda Motorsport posiela na cesty poriadne delo, všetkým, ktorí teraz poskočili pri monitoroch na stoličkách, však rovno prezradím, že v normálnej premávke sa s týmto autom pochopiteľne nezveziete.

Ide o zberateľský súťažný špeciál Škoda Fabia Rally2 evo Edition 120. Fabrika z neho však skutočne vyrobí 12 exemplárov a pošle medzi záujemcov. Šťastlivci dostanú do rúk prvý zberateľský súťažný špeciál v histórii Škody Motorsport. Škoda Auto už prijíma objednávky.

"Limitovaná edícia Škoda Fabia Rally2 evo Edition 120 je all-inclusive verzia vylepšeného vozidla pre rok 2021. Nie je však len ďalej zdokonalenou verziou nášho špeciálu, ktorý už vybojoval mnoho majstrovských titulov, ale s jeho exkluzívnou výbavou je prevedenie Edition 120 tiež skutočným zberateľským vozidlom," povedal Michal Hrabánek, šéf Škoda Motorsport.

Zdroj: Škoda Auto

​Každý z 12 vyrobených zberateľských špeciálov bude údajne ťažiť z technických vylepšení Fabie Rally2 evo pre sezónu 2021 a zároveň dostane dodatočnú výbavu navyše. A čo zahŕňa?

Objavia sa tu aj horčíkové zelené disky kolies, prídavné LED svetlá (vrátane zákrutových LED) a prvky príslušenstva zostavené na základe skúseností továrenských posádok Škody Motorsport (vaky a siete pre osobné veci, náhradné dielce a iné vybavenie).

Limitovaná edícia Fabie Edition 120 dostane aj vaky na pitnú vodu, držiaky, nádoby na prevádzkové kvapaliny a dva špeciálne displeje zobrazujúce všetky prevádzkové parametre auta.

Samozrejmosťou je aj špeciálna plaketa s označením poradia konkrétneho auta v limitovanej sérii, fabrikou potvrdený certifikát pôvodu s ochrannými prvkami (ten je pre zberateľské autá neskôr veľmi dôležitý) a exkluzívny model rovnakého auta v mierke 1:18.

Zdroj: Škoda Auto

​Zdokonalený je motor, u ktorého bolo cieľom zlepšenie výmeny plynov a príprava zápalnej zmesi v spaľovacom priestore. Došlo tiež k použitiu novo navrhnutého a efektívnejšieho chladiča stlačeného vzduchu, optimalizovaného tvaru zberného výfukového potrubia, nového časovanie ventilov a tiež novej mapy elektronickej riadiacej jednotky.

Tieto úpravy zlepšili celkovú výkonnosť a charakteristiku 1,6-litrového motora a súčasne zvýšili hodnotu maximálneho výkonu o dva kW na 214 kW (v závislosti na použitom palive). Vďaka novo naladeným tlmičom má vozidlo lepšiu trakciu a stabilitu na všetkých typoch povrchov, čo sa pri jazde pozitívne odráža na vyššej dôvere vodiča v schopnosti vozidla. 

Zdroj: Škoda Auto

​Musíte uznať, že marketingovo to robí Škoda Motorsport naozaj dobre. Edition 120 je skutočným špeciálom vhodným priamo na pretekárske trate, už teraz sa však šušká, že na svoje „výročné“ špeciály sa môžu tešiť aj normálni zákazníci.

Že by sme sa dočkali civilnej verzie RS Edition 120? Uvidíme, potešilo by, veď z prvej Škody Octavia RS WRC Edition 100 je dnes „horúci“ zberateľský tovar za veľké peniaze.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.