Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2021, 14:08

Na Slovensko prišla jedinečná Toyota. Poznáme cenu alternatívy bežných elektromobilov

Nejde o ľudové vozidlo, no oproti konkurenčným klasickým elektromobilom by mala byť cenovka nastavená výhodnejšie. Aj vzhľadom na vlastnosti.

Na Slovensko prišla jedinečná Toyota. Poznáme cenu alternatívy bežných elektromobilov
Zdroj: Toyota

Do povedomia mnohých ľudí vošla Toyota v súvislosti s vodíkovou technológiou najmä so svojim modelom Mirai prvej generácie. Ten bol na trh uvedený v roku 2014 a ponúkal kombináciu jazdného dosahu s časom tankovania paliva rovnakým ako pri tradičných vozidlách. Z výfuku pritom nevychádzali žiadne splodiny, iba čistá voda.

Vtedajšia novinka síce nebola dizajnovým umeleckým dielom, no priblížila svetu potenciál využitia vodíka na pohon čistej a udržateľnej mobility. Keď vlani japonská automobilka predstavila nástupcu a teda druhú generáciu vodíkového vozidla Mirai, pozornosť strhla nielen technikou v útrobách, ale tiež dizajnovým vypracovaním.

​​Kompletne pretvorený model Mirai je významným krokom smerom k elektromobilom s palivovými článkami (FCEV) a využitiu potenciálu vodíkovej techniky, môže sa pochváliť podstatne väčším jazdným dosahom, lepšími jazdnými vlastnosťami a elegantným športovým vzhľadom, ktorý ponúka viac priestoru i pohodlia pre cestujúcich.

Alternatíva bežných elektromobilov

V týchto dňoch novinka prichádza dokonca aj na slovenský trh, čo je zásadný rozdiel oproti predchodcovi, ktorý sa ku nám nikdy nedostal. Aj to značí o väčšom potenciáli novej generácie vodíkového vozidla, posune v technológiách i infraštruktúre. Treba však jedným dychom dodať, že na Slovensku dodnes žiadna vodíková čerpacia stanica neexistuje.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.