Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2021, 11:05

Zásadná zmena pre vodičov. Ponechanie EČV a nový "celoslovenský" formát značiek

Novelu parlament 17. marca odsúhlasil a schváliť ju má na najbližšej schôdzi. Vstúpiť do platnosti má následne od marca budúceho roka.

Zásadná zmena pre vodičov. Ponechanie EČV a nový "celoslovenský" formát značiek
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Vodiči sa konečne dočkali vítanej zmeny. EČV (nové označenie) alebo ŠPZ (staršie označenie), je špecializovaná jedinečná značka pridelená na Slovensku každému autu podliehajúcemu evidencii vozidiel. Nachádza sa na tabuľke pripevnenej spravidla v prednej a zároveň v zadnej časti vozidla.

V minulosti sa používalo označenie ŠPZ (Štátna poznávacia značka), no dnes už je zavedený názov EČV (Evidenčné číslo vozidla). Nech už voláte tabuľky so špecifickým číslom akokoľvek, tvoria ich spravidla písmená a číslice - prvá dvojica písmen označuje okres, v ktorom je vozidlo evidované, následne sa uvádzajú tri číslice a ďalšia dvojica písmen.

Tabuľky prideľuje a vydáva okresný dopravný inšpektorát PZ SR v mieste, kde držiteľ vozidla prihlasuje vozidlo do evidencie, prípadne je už od decembra 2019 možné evidenčné číslo vybaviť aj elektronicky a tabuľky vám potom doručí kuriér. Mnohí však kritizovali všeobecne náročnosť celého procesu a množstvo zbytočnej byrokracie, ktorej by sa dalo po vzore iných štátov spoľahlivo vyhnúť. Podarilo sa.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.