Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 14:03

Očakávaný kórejský elektromobil je už realitou. Dostal solárne panely a ultrarýchle nabíjanie

Automobilka Hyundai vo virtuálnej svetovej premiére predstavila model IONIQ 5, stredne veľký, plne elektrický crossover.

Očakávaný kórejský elektromobil je už realitou. Dostal solárne panely a ultrarýchle nabíjanie
Zdroj: Hyundai

Dlho očakávaný model, na ktorý spoločnosť Hyundai Motor Company lákala už niekoľko uplynulých týždňov až mesiacov, absolvoval v utorok 23. februára 2021 svoju virtuálnu svetovú premiéru.

Ioniq 5, stredne veľký plne elektrický crossover je prvý model novej podznačky IONIQ zameranej práve na elektrické vozidlá patriacej pod automobilku Hyundai.

​Novinka má podľa slov výrobcu stanovovať nové kritériá a nanovo definovať elektrickú mobilitu s použitím trvalo udržateľných a tiež inovatívnych prvkov. Využíva špeciálnu globálnu modulárnu podvozkovú platformu pre elektromobily Electric-Global Modular Platform (E-GMP).

„Ide o prvé elektrické vozidlo, ktoré poskytuje úplne nový zážitok vďaka inovatívnemu využitiu vnútorného priestoru a pokrokovým technológiám,” povedal Thomas Schemera, výkonný viceprezident a riaditeľ globálneho marketingu.

Budúcnosť spojená s retrom

Z dizajnového hľadiska vychádza model Ioniq 5 z dávnejšej štúdie s označením Hyundai 45. Karoséria teda kombinuje retro štýl s futuristickými riešeniami, oblé tvary sú doplnené o ostré detaily a nechýbajú ani jedinečné "pixelové" LED svetlomety vpred a vzadu so štvorcovým vyhotovením. Výrazný tvar C-stĺpika sa taktiež inšpiroval elektrickou štúdiou Hyundai 45.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.