Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2021, 14:09

Lexus vyvíja nový druh pohonu všetkých kolies. Dostať ho má prémiový sedan

Niekoľkoročný intenzívny vývoj pohonu všetkých kolies pre hybridy a elektromobily sa chýli ku koncu. Systém Direct4 môže zažiť premiéru v modeli ES ešte tento rok.

Lexus vyvíja nový druh pohonu všetkých kolies. Dostať ho má prémiový sedan
Zdroj: Lexus

Lexus ES patrí medzi kľúčové modely japonskej prémiovej automobilky a už dnes disponuje spoľahlivým pohonom všetkých kolies., ktorý zlepšuje stabilitu i celkové jazdné vlastnosti dynamicky orientovaného sedanu. Dôležitým faktom však je, že k dispozícii je výhradne v kombinácii s benzínovou pohonnou jednotkou a práve to by sa mohlo ešte tento rok zmeniť.

O hybridnom Lexuse ES vo verzii AWD sa hovorí už nejaký čas, veď ešte v roku 2019 do médií prenikli informácie, že japonská značka pracuje na inovatívnom systéme pohonu všetkých kolies založenom na schopnostiach elektromotorov. Ako testovacie auto vtedy poslúžila limuzína ES a koncom minulého roka Lexus i oficiálne ohlásil vývoj pohonu Direct4 pre elektromobily a hybridy.

Lexus predstavil jeho fungovanie v dvoch zakamuflovaných autách, elektrickom SUV-čku a hybridnom sedane. Silueta a vzhľad druhého z nich viac-menej verejnosti prezradili, že ako testovacie vozidlo bol v tomto prípade použitý práve model ES. Mnohé tak naznačuje, že práve "ESko" bude prvým hybridom s novým pohonom. Ako ho nová technika zmení?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.