Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2021, 12:10

Znovuzrodenie legendárnej Škody 1203? Takto by mohla československá ikona vyzerať dnes

Ikonický model, ktorý poznajú mnohí, dostal novú tvár a pokrokové riešenia. V budúcnosti by však nemuselo ísť len o štúdiu, ale reálny model v ponuke českej značky.

Znovuzrodenie legendárnej Škody 1203? Takto by mohla československá ikona vyzerať dnes
Zdroj: Škoda Auto

Kedysi brázdila naše cesty, dnes však už patrí len k pekným spomienkam. Reč je o Škode 1203, úžitkovom automobile, ktorý sa začal vyrábať v českom Vrchlabí ešte v roku 1968. Bola pritom najrozšírenejším československým úžitkovým vozidlom 20. storočia.

Čechov a Slovákov sprevádzala doslova od kolísky (sanitné verzie) až po cestu poslednú (pohrebné prevedenie), nehovoriac o mikrobusoch, dodávkach, valníkoch či montážnych verziách. Úžitkový automobil s jednopriestorovou karosériou bol poháňaný štvorvalcom OHV s výkonom 39 kW. 

​Z počiatku sa model vyrábal v spomínanom Vrchlabí, no v roku 1981 sa produkcia presunula do Trnavy, kde sa 1203-ka vyrábala až do druhej polovice 90. rokov. Produkcia v Trnave bola ukončená až v roku 1999 pre odbytové ťažkosti týchto už vtedy značne zastaraných áut. Po roku 1999 vo výrobe tohto „nesmrteľného“ automobilu pokračovala (na zákazku) malá česká firma Ocelot.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.