Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2021, 11:21

Do servisov zamieri vyše 130-tisíc áut Tesly. Majú vážne problémy s dotykovým displejom

Životnosť osadených čipov dotykových displejov je päť až šesť rokov, čo je podľa amerického Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky málo.

Do servisov zamieri vyše 130-tisíc áut Tesly. Majú vážne problémy s dotykovým displejom
Zdroj: netcarschow

Americký výrobca elektromobilov Tesla rieši aktuálne vážny problém, týkajúci sa svojich luxusných elektrických vozidiel. V Spojených štátoch totiž zvolá k oprave takmer 135-tisíc áut modelového typu Model S a Model X kvôli problému s dotykovými displejmi.

Ten môže podľa slov odborníkov výrazne zvýšiť riziko nehody. Informujú o tom agentúry AP a Reuters. Tesla pôvodne požiadavku amerických regulátorov na zvolanie týchto vozidiel odmietala.

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) však minulý mesiac začal kroky k riešeniu tejto otázky priamo súdnou cestou. Minulý týždeň sa potom automobilka rozhodla na požiadavku regulátorov pristúpiť, napísala agentúra AP. 

Riziko hrozí u dotykových displejov infotainmentu vo vozidlách Model S vyrobených od roku 2012 až 2018, rovnako ako u športovo-úžitkového vozidla Model X vyrobeného medzi rokmi 2016 až 2018.

Dotykové displeje vo zvolávaných elektrických vozidlách môžu prestať fungovať v momente, keď sa osadený osem GB eMMC NAND pamäťový čip úplne zaplní.

To podľa NHTSA prináša hneď niekoľko bezpečnostných rizík, vrátane straty obrazu zo zadnej kamery a výpadku systémov pre odhmlievanie a odmrazovanie čelného skla, čo môže za nepriaznivého počasia zhoršiť viditeľnosť.

​NHTSA pred pár dňami zverejnil dokumenty obsahujúce aj podrobnosti o zvolávaní vozidiel. Tesla uvádza, že síce nepovažuje zlyhanie displejov za bezpečnostný problém, vykoná výmenu ich procesorov.

Podľa dostupných informácií zatiaľ priamo táto nedokonalosť alebo udalosť s ňou súvisiaca nespôsobila žiadnu nehodu či ujmu na zdraví majiteľov.