Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2021, 11:35

Lexus chystá revolúciu v pohonoch svojich áut. Japonci zverejnili prvé zaujímavé detaily

V rámci rozsiahlej stratégie Lexus Electrified predstavila značka nový pohon Direct4, ktorý má zaručiť vyšší výkon, lepšiu dynamiku a podporiť i jemnú zmenu dizajnu vozidiel.

Lexus chystá revolúciu v pohonoch svojich áut. Japonci zverejnili prvé zaujímavé detaily
Zdroj: Lexus

Prenikanie čiastočnej elektrifikácie a plne elektrických modelov do ponúk automobiliek sa čoraz viac prehlbuje, pričom už na trhu nie je veľa výrobcov, ktorý sa tomuto "nútenému" trendu zo strany Európskej únie dokázali úplne vyhnúť. Neplatí však, že elektromobil a hybrid je odkázaný vždy len na šetrnú ekologickú jazdu. 

Značky totiž starostlivo pracujú na vývoji technológií a riešení, aby zákazníkom priniesli aj v tomto smere čo možno najlepší zážitok z jazdy bez ohľadu na to, či do nádrže tankujete palivo alebo do konektora pripájate nabíjací kábel.

Dôkazom je aktuálne japonská automobilka Lexus, ktorá hovorí príprave revolučného pohonu s lepším výkonom a vyššou jazdnou dynamikou – týmito vlastnosťami sa budú vyznačovať vozidlá výrobcu s novým systémom pohonu všetkých kolies Direct4. Japonci nedávno ukázali už aj prvé detaily a technické údaje pohonu, ktorým budú vybavené elektrické, ale zároveň taktiež hybridné vozidlá značky.

"Celý názov znie Direct4 Wheel Drive Force Control. Tento systém nám umožňuje ovplyvňovať pohyb vozidla nezávislým riadením krútiaceho momentu prechádzajúceho na každé zo štyroch kolies," vysvetľuje Takashi Watanabe, hlavný inžinier zodpovedný za stratégiu Lexus Electrified.

Podľa jeho slov chce zároveň automobilka použitím podobných riešení využiť vynikajúcu odozvu elektromotorov, ktorých nástup plného výkonu a krútiaceho momentu je k dispozícii tradične okamžite po zošliapnutí plynového pedála, na zvýšenie jazdnej dynamiky auta pri súčasnom zachovaní komfortu a úrovne riadenia zodpovedajúcim prémiovej triede.

Zdroj: Lexus

​Japonci predstavili fungovanie nového systému Direct4 v maskovanom prototype elektrického športovo-úžitkového vozidla. Lexus však neprezradil, aký model auta sa skrýval pod dôkladnou kamuflážou. Známe je, že auto bolo vybavené samostatnými motormi nad nápravami, pričom oba majú výkon 204 koní (150 kW) a maximálny krútiaci moment dosahuje hodnotu 300 Nm.

Hybridy budú ešte lepšie

V tomto prípade sa celá pozornosť neupriamuje iba výhradne na plne elektrické vozidlá, ale výhody nového pohonu budú môcť využívať aj zákazníci, ktorí siahnu po niektorom z pripravovaných hybridov od Lexusu. Japonci totiž predstavili fungovanie systému aj v ďalšom maskovanom aute, kde išlo o hybridný sedan (pravdepodobne model ES).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.