Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2021, 11:33

Ruská Lada spája sily s Daciou. Ikonická Niva príde v úplne novej podobe o tri roky

Lada a Dacia pôjdu cestou prehĺbenia spolupráce a do roku 2025 privedú na svet hneď niekoľko modelov. Medzi nimi aj Daciu Bigster či v roku 2024 úplne novú Ladu Niva.

Ruská Lada spája sily s Daciou. Ikonická Niva príde v úplne novej podobe o tri roky
Zdroj: Lada

Po rokoch čakania sa fanúšikovia legendárneho ruského stroja Lada Niva dočkali v decembri 2020 zmodernizovanej verzie, ktorá k označeniu Niva (u nás novo zaužívané meno Lada 4x4) pridáva "Travel". A prvotné informácie či snímky vtedy automobilka uverejnila spolu aj so spustením produkcie vozidla.

Popravde je to však prezlečený Chevrolet Niva s jemným faceliftom, technické riešenia a pohon zostáva v podstate bez zmeny. Pod prednou kapotou teda aj naďalej pracuje benzínový štvorvalec s objemom 1,7 litra, ktorého maximálny výkon dosahuje 59 kW (80 koní) a najvyšším krútiacim momentom predstavuje skromných 127 Nm.

Štandardom je potom aj päťstupňová manuálna prevodovka, stály pohon všetkých kolies s pevným prerozdelením krútiaceho momentu medzi prednou a zadnou nápravou prostredníctvom medzinápravovej spojky s uzávierkou, redukčná prevodovka alebo v terénnej verzii zvýšené sanie okolo A-stĺpika, svetlá výška zdvihnutá o 43 milimetrov či praktické oplastovanie karosérie.

Model by sa na domácom trhu mal objaviť tento rok a to tak bežná verzia Lada Niva Travel, ako aj Niva Travel Offroad. Okrem toho značka plánuje pokračovať aj vo výrobe pôvodného modelu (u nás Lada 4x4). Je bohužiaľ pomerne nepravdepodobné, že ruská novinka s prívlastkom Travel či Travel Offroad by oficiálne zavítala aj na náš trh - jedine cestou dovozu dílermi.

Nová generácia o tri roky

Lada Niva Travel ako prezlečený Chevrolet Niva je však iba akousi výplňou času pred tým, než sa svetu predstaví úplne nová generácia klasickej originálnej Lady Nivy. Ešte na autosalóne v Moskve v roku 2018 predstavila Lada ukážku úplne nového kompaktného terénneho vozidla Niva a teraz ruský výrobca konečne prisľúbil, že sériové prevedenie bude debutovať v roku 2024.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.