Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2021, 00:00

Poznáme finalistov ankety Európske Auto roka 2021. Zabojuje aj slovenský či český model

Do výberu sa prebojovali aj dva plne elektrické modely áut. V zozname pritom nechýba ani bestseller z Mladej Boleslavi a novinka z Nitry.

Poznáme finalistov ankety Európske Auto roka 2021. Zabojuje aj slovenský či český model
Zdroj: Land Rover

Pandémia koronavírusu narušila minuloročný priebeh svetových autosalónov a s tým aj spojených prestížnych ankiet. Napríklad na zrušenom autosalóne v Ženeve, ktorý sa kvôli opatreniam na poslednú chvíľu zrušil a nebude ani tento rok, sa mal vlani vyhlasovať víťaz titulu Európske auto roka 2020. 

Stal sa ním model Peugeot 208, ktorý schádza z výrobnej linky závodu PSA v Trnave. Dokonca aj v plne elektrickej verzii s označením e-208. Trnavské levíča vtedy dostalo od 60-člennej novinárskej poroty z 23 krajín Európy 281 bodov. Na druhom mieste sa umiestnila Tesla Model 3, ktorá dostala o 39 bodov menej a tretie miesto si pripísalo luxusné Porsche Taycan s 222 bodmi. 

​Aj napriek neľahkým podmienkam však anketa pokračuje ďalej a nevynechá ani ďalší ročník boja o titul Car of the Year 2021. V prestížnej ankete udeľuje body odborná porota, zložená z renomovaných európskych motoristických novinárov na základe pevných pravidiel, podľa ktorých vyberá najlepší automobil predávaný od predchádzajúceho kalendárneho roka.

Porota má tradične 60 členov, reprezentujúcich 23 európskych štátov a z celkovo 29 nových automobilov nominovaných v tomto roku porota už vybrala sedem finalistov. Ďalšie hlasovanie členov poroty o finalistoch sa uskutoční ešte tento mesiac a víťaz titulu Car of the Year 2021 (Európske Auto roka 2021) bude slávnostne vyhlásený 1. marca skrz online platformu.

Do výberu sa prebojovala česká Škoda Octavia, ktorá zásadným spôsobom posunula latku svojej triedy vyššie, nechýba ani prvý vlastný ostrý model osamostatnenej značky Cupra s označením Formentor a spomenúť môžeme i nitriansky Land Rover Defender - znovuzrodenú legendu v kompletne prepracovanej modernej forme. Všetkých sedem finalistov si môžete prezrieť v galérii a zahlasovať za svojho favorita v našej ankete nižšie.