Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2020, 13:50

Najrýchlejšie auto sveta neobhájilo svoj svetový rekord. Pokus zmarili nečakané problémy

Zhoda niekoľkých okolností zapríčinila, že ani druhý pokus o jednoznačné dosiahnutie svetového rekordu v rýchlosti modelu SSC Tuatara nevyšiel.

Najrýchlejšie auto sveta neobhájilo svoj svetový rekord. Pokus zmarili nečakané problémy
Zdroj: Youtube.com/Robert Mitchell

Dosahovanie závratných výkonov a maximálnych rýchlostí patrí k obľúbeným disciplínam, v ktorých sa mnohí výrobcovia hyperšportových áut radi predbiehajú. Ešte v októbri sme vás informovali o tom, že na usadenie sa na pomyselný trón a prevzatie titulu najrýchlejšieho auta sveta si brúsi zuby výtvor americkej spoločnosti SSC.

Ich model Tuatara s britským pretekárom Oliverom Webbom mal vtedy na bežnej ceste (diaľnici) pokoriť rýchlosť 532,8 kilometra za hodinu, teda amerických 331,15 míľ za hodinu.

​Keďže sa však podľa pravidiel Guinessovej knihy rekordov počíta priemer z dvoch jázd (tam a späť), oficiálna rekordná rýchlosť bola 508,6 kilometra za hodinu (316,11 mph), pri jazde v opačnom smere totiž dosiahol Webb s Tuatarou "len" 484,4 kilometra za hodinu (301,07 mph).

Okrem toho si mal vtedy americký staviteľ hyperšportu pripísať i ďalšie rekordy: najrýchlejšiu letmú míľu a letmý kilometer, s hodnotami 503,92 kilometra za hodinu a 517,16 kilometra za hodinu. Daný úsek diaľnice vtedy pre rekordnú jazdu uzavreli, no aj tak sa stal miestom, kde bola prvýkrát na svete na verejnej komunikácii dosiahnutá najvyššia rýchlosť automobilom.

Mnohé pochybnosti

Krátko na to sa však vynorili otázniky nad celým priebehom a výsledkom tohto rekordu. Upozornili na to známe osobnosti na sieti Youtube, podľa ktorých auto nemohlo dosiahnuť vzhľadom na priebeh a obsah videa spomínané hodnoty. Odkazovali na čas, za ktorý SSC Tuatara prešla medzi vizuálnymi bodmi na ceste, a ten nedosahoval tak malé hodnoty, aby bola výsledná rýchlosť reálna.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.