Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2020, 11:20

Elektromobily Hyundai a Kia dostanú nový základ. Sto kilometrov dobijú za päť minút

Úplne nová podvozková platforma vojde do praxe už v budúcom roku, napríklad v pripravovanom modeli Hyundai IONIQ 5 či v elektromobile Kia.

Elektromobily Hyundai a Kia dostanú nový základ. Sto kilometrov dobijú za päť minút
Zdroj: Hyundai

Európska únia svojimi prísnymi limitmi emisií nedáva automobilkám inú možnosť, než čoraz viac presadzovať do svojich ponúk plne elektrické autá. Tie neboli boli v minulosti príliš populárne, za čo mohol najmä skromný dojazd na nabitie, pomalé dobíjanie a tiež nie úplne bohato rozvinutá infraštruktúra nabíjacích staníc.

Vývoj však rýchlo napreduje a dnes už dokážu mnohé elektrické modely akčným rádiusom konkurovať i svojim kolegom so spaľovacím motorom pod kapotou. Rozvinula sa aj infraštruktúra a podporované sú už i skutočne rýchle nabíjania.

Ono, v zásade treba brať elektromobil ako vozidlo, ktoré nabíjate primárne počas noci alebo v práci, no z času na čas nastane situácia, kedy musíte siahnuť tiež po rýchlom dobíjaní. Spoločnosť Hyundai Motor Group teraz predstavila novú globálnu elektrickú podvozkovú modulárnu platformu E-GMP – špecializovanú pre batériové elektrické vozidlá (BEV).

Vysoký výkon i flexibilita

Od roku 2021 bude nová podvozková platforma E-GMP stavebným základom pre celý zástup nových elektromobilov značiek Hyundai a Kia, pričom medzi prvými sa novinka predstaví v modeli Hyundai IONIQ 5, no dostane ju tiež prvé špecializované batériové elektrické vozidlo od spoločnosti Kia Motors Corporation, ktoré výrobca predstaví v budúcom roku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.