Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2020, 11:55

Toyota predstavila nádejnú alternatívu dnešných elektromobilov. Má dojazd vyše 600 kilometrov

Prepracovaný systém palivových článkov, inteligentné balenie a aerodynamická účinnosť pomáhajú predĺžiť dojazd na asi 650 kilometrov bez iných emisií ako čistá voda.

Toyota predstavila nádejnú alternatívu dnešných elektromobilov. Má dojazd vyše 600 kilometrov
Zdroj: Toyota

Minulý rok sa svetu predstavil pôsobivý koncept známeho vodíkového vozidla od japonskej automobilky Toyota. Nový model Mirai sa zmenil z futuristického a nie príliš atraktívneho automobilu na dizajnovo veľmi pekne zvládnutú elegantnú limuzínu. 

Prvá generácia sa začala predávať pred viac ako piatimi rokmi a bol to jeden z prvých masovo vyrábaných i komerčne predávaných vodíkových automobilov sveta - dokonca si nedávno zabezpečila flotilu týchto áut aj britská polícia.

​Predpokladaný vzhľad sme spoznali už vlani, teraz však výrobca odhaľuje sériovú podobu novinky i jej technické špecifikácie. Ono, vodík je naozaj nádejnou alternatívou dnešných klasických batériových elektromobilov s rýchlym dočerpaním "paliva", pričom benefity demonštrovala práve prvá generácia Toyoty Mirai. Neskôr sa k prelomovému modelu pridali aj ďalšie vozidlá iných značiek - napríklad aj Hyundai Nexo.

No i keď majú vodíkové elektromobily množstvo výhod, masovému rozšíreniu do sveta bráni stále nedostatočná infraštruktúra a niekoľké ďalšie dôležité nezodpovedané otázky. U nás napríklad zatiaľ žiadna stanica pre doplnenie vodíka nie je, avšak o ich výstavbe sa už viackrát hovorilo. 

Popularitu a zamyslenie sa nad týmto šikovným alternatívnym pohonom aktuálne môže opäť výrazne podporiť Mirai, tentokrát druhej generácie. Hovorí o tom aj samotná automobilka, ktorej ambície v tomto smere sú pomerne veľké. Pri predstavení povedala, že Toyota sa zameria na hlbší prienik na trh s 10-násobným rozšírením objemu predaja, podporený cenou zníženou približne o 20 percent.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.