Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 14:10

Jazda dvoma autami súčasne? Škoda testuje technológiu, ktorá to má dokázať

Vyvíjaná novinka má podľa slov automobilky široké spektrum využitia - od autopožičovní, cez správcov flotíl až po poskytovateľov služieb prevozu automobilov.

Jazda dvoma autami súčasne? Škoda testuje technológiu, ktorá to má dokázať
Zdroj: Škoda Auto

Nie je tajomstvom, že automobilky sa v súčasnej dobe predbiehajú vo vývoji autonómnych vozidiel a snažia sa na trh priniesť čo možno najpokročilejšiu technológiu, hoci z hľadiska legislatívy to bude ešte beh na pomerne dlhú trať.

Škoda v tomto smere urobila ďalší krok k samojazdiacim vozidlám, keďže aktuálne testuje technológiu nazývanú ako "Follow the Vehicle" ("Nasleduj auto").

Česká automobilka Škoda Auto a VŠB – Technická univerzita Ostrava teda spolupracujú na koncepcii nových asistenčných systémov v rámci tohto spoločného projektu, pričom princíp technológie spočíva v tom, že vozidlo idúce samostatne úplne bez vodiča je ovládané vodičom nachádzajúcim sa vo vozidle pred ním.

Vo vývoji a tiež testovaní technológie pomáhajú dve upravené plug-in hybridné vozidlá Škoda Superb iV, ktoré sa v súčasnosti podrobujú jazdným skúškam v uzavretom areáli univerzitného kampusu.

Jazda dvoma autami súčasne?

Technológia projektu „Follow the Vehicle“, ktorého cieľom je dosiahnuť, aby autonómne vozidlá sledovali vozidlo riadené človekom, má potenciál najmä pre prevádzkovateľov vozových parkov, poskytovateľov služieb zdieľania automobilov a požičovne automobilov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.