Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2020, 12:27

Legendárny offroad sa vracia. Má tisíc elektrických koní a pohybuje sa ako krab

Po desiatich rokoch, odkedy z linky zišiel posledný model Hummer, prináša americké GMC legendu v znovuzrodenej revolučnej forme.

Legendárny offroad sa vracia. Má tisíc elektrických koní a pohybuje sa ako krab
Zdroj: GMC

Hummer, ktorý bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1992, patrí k legendám na poli terénnych offroadových vozidiel. Po vojne v Perzskom zálive prejavila americká verejnosť záujem o civilnú verziu vojenského terénneho automobilu HMMWV, čo dohnalo pôvodného výrobcu drsnej vojenskej verzie AM General, aby začal konštruovať aj civilný variant tohto mohutného offroadu s označením M998 Humvee.

Prvé verzie boli takmer totožné s vojenskou verziou, mali len pochopiteľne pohodlnejšie sedadlá a neobsahovali niektoré vojenské prvky, ako napríklad vysielačku, vodovzdorná autobatériu a ďalšie vymoženosti určené pre armádu. Vozidlo prešlo časom rôznymi premenami, vyškrtlo z ponuky niektoré svoje karosárske verzia (hardtop, softtop, ...) a taktiež prešlo niekoľkými úpravami označení. Posledný kus modelu Hummer H3 zišiel z linky v Shreveporte 24. mája 2010.

​Začiatkom tohto roka však svet obletela správa, že Hummer sa vďaka koncernu General Motors vráti a dnes sme svedkami veľkolepého znovuzrodenia. Hoci možno v trochu odlišnej podobe, než by mnohí fanúšikovia čakali. Z veľkého mastodonta sa totiž stal vyznávač ekológie s plne elektrickým pohonom, avšak na svoje špičkové schopnosti v teréne nezanevrel. Zatiaľ prichádza len ako päťmiestny pickup, neskôr sa však dočkáme aj SUV verzie.

Dizajn s malými odkazmi na minulosť

Konkurent pre chystanú Teslu Cybertruck prichádza v novej podobe, no už na prvý pohľad je jasné, že ide o Hummer. Charakteristická predná časť je odkazom na minulosť, avšak prináša i nové riešenie zabudovaného LED osvetlenia. Pod touto svetelnou maskou s označením sa ďalej nachádza mohutný predný nárazník s prídavnou ochranou a hmlovými svetlami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 54% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.