Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2020, 11:40

Elektrifikované autá lámu rekordy. Ich predaje sa dostali takmer na úroveň nafty

Európske predaje nových osobných áut v auguste 2020 znova ukázali, že automobilový priemysel rozhodne nie je z najhoršieho vonku.

Elektrifikované autá lámu rekordy. Ich predaje sa dostali takmer na úroveň nafty
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Po zlepšujúcich sa predajoch v júli (mínus štyri percentá) sa v auguste predaje nových áut opäť medziročne prepadli o 18 percent. V kontraste s tým je však rastúci trh s elektrickými vozidlami.

Z údajov portálu JATO Dynamics vyplýva, že elektrifikované autá už tvoria až 21 percentný podiel trhu, čím sa priblížili na dostrel kedysi najpredávanejším vozidlám s naftovými motormi. Environmentálna politika EÚ zaberá, minimálne teda v tom, že úspešne likviduje naftové autá a umelými zásahmi do mechanizmu trhu sa ich snaží nahradiť nejakou formou elektrifikácie vozového parku.

S reálnymi potrebami zákazníkov to síce nemá nič spoločné, ale taktika zaberá. Podiel nových naftových áut na trhu v auguste 2020 poklesol už na 27 percent, pričom sa k nemu zospodu rútia práve elektrifikované autá so spomínaným podielom 21 percent a budú stále rásť.

V auguste 2020 sa v Európe predalo 881 897 nových áut, čo predstavuje medziročný pokles o 18 percent, pričom v júli 2020 (s medziročným poklesom len štyri percentá) sa pritom zdalo, že sa predaje pomaly dostávajú na úroveň spred minulého roka.

Ako však ukazujú detailnejšie štatistiky, v oblasti predaja privátnych vozidiel je situácia pomerne stabilná. Tu totiž došlo k medziročnému poklesu len štyri percentá, augustovú bilanciu tak z väčšej časti ovplyvnil masívny prepad nákupu nových služobných vozidiel.

Elektrifikovaných áut sa v auguste 2020 predalo 188 700 kusov, čo predstavuje medziročný nárast až o 121 percent. Počty elektrifikovaných automobilov predstavujú až 21,4 percentný podiel na celkových predajoch, čo znamená, že každé piate nové auto je nejakým spôsobom elektrifikované.

​Patria sem však aj hybridy, ktoré tvoria až 86 percent všetkých elektrifikovaných áut. Ich vysoký podiel je pritom výsledkom aj toho, že sem spadajú aj najjednoduchšie prevedenia elektrifikácie (takzvané mild-hybridy), teda benzínové autá s výkonnými alternátormi slúžiacimi aj ako pomocné elektromotory a generátory.

Ak sa pozrieme len na čisto elektrické autá, tých sa predalo v auguste 2020 presne 48 800 kusov (medziročný nárast o 111 percent). Najväčší medziročný rast potom zaznamenali plug-in hybridy (medziročný nárast o 283 percent), v celkových číslach to však bolo len 44 700 áut.

A ako to vyzerá s konkrétnymi modelmi? Hybridom vládne aj naďalej Toyota Corolla (9 916 kusov), plug-in hybridom nový Ford Kuga (4 856 kusov) a v lige plnohodnotných elektromobilov sa v auguste 2020 najviac darilo Tesle s jej "ľudovým" vozidlom Tesla Model 3 (6 922 kusov).

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.