Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2020, 11:40

Radikálne zmeny aj manuálna prevodovka. ​BMW predstavilo kontroverzné novinky

Modely prídu na trh v marci budúceho roka a približne od leta 2021 sa ďalej rozšíri ponuka napríklad o pohon všetkých kolies M xDrive.

Radikálne zmeny aj manuálna prevodovka. ​BMW predstavilo kontroverzné novinky
Zdroj: BMW

Verejnosť sa dočkala a po tesnom úniku snímok pripravovaných noviniek BMW M3 a M4 na internet zverejnil výrobca v rámci dnešnej svetovej premiéry aj podrobné informácie o očakávaných modeloch. Divízia BMW M GmbH pritom uvádza najmodernejšiu generáciu vysoko výkonného športového vozidla z prémiového segmentu strednej triedy presne 35 rokov po prvom príchode modelu BMW M3 na scénu.

Podľa slov samotnej automobilky majú nové modely BMW M3 Sedan, BMW M3 Competition Sedan, BMW M4 Coupé a BMW M4 Competition Coupé pozdvihnúť nezameniteľné spojenie výkonu vyladeného na pretekárske okruhy a každodenné využitie na úplne novú úroveň. Okrem toho však rozbúria vody a rozbehnú vlnu diskusií, keďže prinášajú kompletne prepracovaný vzhľad najmä prednej časti, ktorá dostala kontroverznú vertikálnu masku chladiča.

Dizajn, ktorý rozdeľuje

Niet pochýb o tom, že nové dizajnové spracovanie modelov M3 a M4 rozdeľuje fanúšikov na dva tábory. Jeden toto riešenie uznáva a druhý mu nevie prísť na chuť. Osobne nebudeme robiť závery a počkáme, ako budú novinky pôsobiť počas reálneho stretnutia na ceste.

Každopádne, k vzhľadu oboch modelov prispievajú výrazné vizuálne prvky ako odlišná M verzia veľkých obličiek BMW s horizontálnymi priečkami, nápadne tvarované blatníky s M mriežkami a rozšírené prahy s nástavcami predných a zadných blatníkov. Súčasť štandardu modelov M3 a M4 sú i Full-LED svetlomety, príplatkové Adaptívne LED svetlomety s technológiou BMW Laserlight.

Sedan aj kupé pritom dostali strechu z plastu zosilneného uhlíkovými vláknami (CFRP) s aerodynamicky upravenými odtrhovými hranami, zadný spojler a dva páry koncoviek výfukového potrubia, ktoré tvoria zvyčajnú súčasť vozidiel s označením M. 

Alternatívu k štandardne dodávanej karbónovej streche tvorí klasická oceľová strecha so zabudovaným posuvným strešným oknom. Balík M Race Track Package potom prináša prvky na cielené zníženie hmotnosti vozidla - keramické brzdy M Carbon, odľahčené M disky kolies (na požiadanie aj s pneumatikami semi slick) a škrupinové sedadlá M Carbon.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.