Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 11:02

Očakávané novinky od Škody sú na Slovensku. Poznáme ceny hybridov i najrýchlejšej Octavie

Elektrifikované prevedenia českého bestsellera prichádzajú na Slovensko, aby doplnili existujúce portfólio bežných spaľovacích verzií. Koľko za ne zaplatíte?

Očakávané novinky od Škody sú na Slovensku. Poznáme ceny hybridov i najrýchlejšej Octavie
Zdroj: Škoda

Ikonický model mladoboleslavskej automobilky, ktorý dominuje nielen v predajoch na Slovensku, ale i v domovskom Česku, sa ešte koncom minulého roka ukázal svetu vo svojej top forme počas svetovej premiéry v Prahe. Štvrtá generácia bestselleru posunula úroveň na úplne iný stupeň a priniesla množstvo noviniek, ktoré neponúkal žiadny iný súrodenec z portfólia značky.

Po debute Octavia prišla na slovenský trh len v okresanej ponuke, no aktuálne si už slovenskí zákazníci môžu objednávať aj nové elektrifikované prevedenia Octavie s prívlastkom e-TEC, iV a RS iV, ktoré doplnia už existujúce portfólio motorizácií a prinášajú ekologickú alternatívu ku klasickým konvenčným palivám.

Základ elektrifikovanej ponuky

Octavia e-TEC disponuje základnou mild-hybridnou technológiou, ktorú nie je nutné externe dobíjať, avšak neponúka ani jazdu čisto na elektrickú energiu. Prevedenie umožňuje pri brzdení rekuperovať kinetickú energiu a vygenerovanú elektrickú energiu akumulovať v batérii s napätím 48 V. Táto energia sa potom využíva na elektrickú podporu (takzvaný boost) spaľovacieho motora, kedy krútiaci moment do 50 Nm pomôže pri zrýchľovaní a rozbiehaní.

V určitých jazdných situáciách je potom tiež možné spaľovací motor vypnúť a vozidlo nechať dobiehať napríklad ku križovatke zotrvačnosťou. Mild-hybridná technológia je pritom schopná znížiť podľa slov samotnej automobilky spotrebu modelu priemerne až o 0,4 litra na sto kilometrov.

Práve mild-hybridná verzia Octavie je základom elektrifikovanej ponuky modelu, pod kapotou pracuje litrový benzínový agregát TSI s výkonom 81 kW (110 koní) v spojení so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.