Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2020, 14:40

Rolls-Royce ako praktický kombík pre náročných? Pre Belgičanov žiadny problém​

Výrobca karosérií z Belgicka vytvoril na základe špičkového návrhu dizajnéra unikátnu kombi verziu modelu Rolls-Royce Wraith, ktorá však dlho nezostane jediná na svete.

Rolls-Royce ako praktický kombík pre náročných? Pre Belgičanov žiadny problém​
Zdroj: Carat Duchatelet, Niels van Roij Design

Shooting-brake je štýlový a zároveň praktický strih karosérie automobilu, pričom prvé modely tohto typu boli vyrobené začiatkom 20. storočia vo Veľkej Británii a atraktívny štýl vozidla sa stal v Anglicku populárnym v 20. a 30. rokoch 20. storočia, kedy ho využívali výrobcovia vozidiel i karosérií. 

Od 60. rokov sa tento pojem vyvinul a aj dnes popisuje automobily kombinujúce prvky karosérie kombi s prvkami karosérie kupé, pričom v priebehu 60. a 70. rokov priviedlo na svet niekoľko špičkových európskych výrobcov dvojdverové verzie Shooting-brake svojich športových automobilov - príkladom môže byť trebárs nádherný Aston Martin DB6 Vantage Shooting Brake.

​V polovici 70. rokov nastala akási pauza, ktorá trvala zhruba do roku 2010, kedy sa štýl karosérie Shooting-brake opäť obnovil a jedným z najznámejších novodobých "predstaviteľov" je Mercedes-Benz CLS Shooting Brake. Nadviazať na históriu však teraz chce poriadne luxusný model britskej ikonickej automobilky - Rolls-Royce Wraith. 

Ten vzbudil svojim netradičným vyhotovením Shooting-brake pozornosť verejnosti, keď pred časom internetom obleteli jeho amatérske snímky počas tankovania. Okamžite sa na fórach i sociálnych sieťach rozbehla vlna diskusie, kedže britský výrobca Rolls-Royce ponúka model Wraith iba ako Coupé.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.