Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2020, 00:00

Prelomové české SUV je plné noviniek. Model dostal prvky, aké nemá žiadna iná škodovka

V Prahe sme v utorok spoznali elektrické SUV od Škody, s ktorým značka odštartovala svoju novú éru. V čom vyniká spomedzi súrodencov v ponuke automobilky?

Prelomové české SUV je plné noviniek. Model dostal prvky, aké nemá žiadna iná škodovka
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Začiatok septembra sa nesie v znamení významných automobilových premiér, s ktorými sa akoby vrece roztrhlo. Jednou z týchto noviniek je aj plne elektrické športovo-úžitkové vozidlo od Škody, ktoré je nielen prvým elektro-SUV značky, ale taktiež ide o prvý model, ktorý stojí na modulárnej platforme pre elektromobily MEB koncernu Volkswagen.

Špecifikácie a detaily ohľadne Enyaqu iV sú už verejnosti známe, no tu je sumár tých, ktoré sa ako v automobile značky Škoda objavujú vôbec prvýkrát. Základný model Enyaq iV 60 by mal štartovať na sume 39 490 eur a prvé kusy sa dostanú k slovenským zákazníkom na jar budúceho roka.

Od základu elektromobil

Pochopiteľne, najväčšou novinkou je elektrické pohonné ústrojenstvo a dá sa povedať, že Enyaq iV je prvým elektromobilom českého výrobcu. Síce sa v ponuke dávnejšie objavil kompaktný mestský model Citigoe iV, no v tomto prípade išlo len o prepracovanie vozidla so spaľovacím motorom na elektromobil.

Na rozdiel od neho je práve Enyaq prvým modelom z Mladej Boleslavi, ktorý je už od základu navrhovaný a skonštruovaný ako výhradne elektrický automobil. Zároveň má úplne novú koncepciu pohonu na základoch platformy (MEB) s „architektúrou skejtbordu“, pri ktorej je akumulátorová batéria pohonu priestorovo úsporne uložená v podlahe.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.