Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2020, 14:15

Toyota vyvinula prototyp batérie, ktorá rieši jeden z najväčších nedostatkov elektrických áut

Firma plánuje uviesť nové riešenie na trh v roku 2025 a nabitie priemerného elektrického vozidla potom bude trvať iba 15 minút.

Toyota vyvinula prototyp batérie, ktorá rieši jeden z najväčších nedostatkov elektrických áut
Zdroj: REUTERS/Wolfgang Rattay

Prvý elektrifikovaný automobil Prius Hybrid uviedla japonská automobilka Toyota na trh pred 23 rokmi. Vo svojom programe nízkoemisných áut sa dlho sústredila najmä na hybridné vozidlá (HEV), ako aj na vodíkové autá poháňané palivovými článkami (FCEV).

V posledných rokoch však zahrnula do svojho programu aj čisto elektrické vozidla na batérie (BEV) a aktuálne prichádza s informáciou, že vyvinula funkčný prototyp lítium-iónovej batérie s pevným elektrolytom.

Práve tento typ akumulátora by mohol už čoskoro vyriešiť jeden z najväčších nedostatkov elektromobilov a to dĺžku nabíjania. Ubezpečovanie, že 1,5 hodiny nabíjania batérie je krátky čas, už podľa Toyoty v súčasnosti neobstojí.

Najmä pri predstave, že počas dlhej cesty odbočíte na stanicu, aby ste nabili batériu, zjedli obed a pri každej nabíjačke už čakajú aspoň tri autá. Dobíjanie elektromobilu, či čas strávený na nabíjačke, je pre zákazníka nepochybne obmedzujúce.

V rozhovore pre Automotive News sa viceprezident Toyoty Keiji Kaita vyjadril, že spoločnosť už vyvinula funkčný prototyp takejto batérie s pevným elektrolytom a jej úplné nabitie trvá iba 15 minút. Vozidlo vybavené batériou mali predstaviť počas tohtoročných Olympijských hier v Tokiu, ktoré boli presunuté kvôli pandémii až na rok 2021.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.