Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2020, 14:21

Britská beštia udivuje parametrami. Zo špičkového auta s ventilátorom vznikne iba sto kusov

  • Gordon Murray robí veci po svojom. Ukázal to v F1 a tiež jedinečnom cestnom vozidle McLaren F1, ktorý patrí k najlegendárnejším superšportom automobilovej histórie.
  • Teraz je tu jeho nástupca. Gordon Murray T50 je asi najzvláštnejšie superšportové auto všetkých čias. A technicky najpremakanejšie.
Britská beštia udivuje parametrami. Zo špičkového auta s ventilátorom vznikne iba sto kusov
Zdroj: Gordon Murray Automotive

S typickými fúzikmi a v nevšednej "havajskej" košeli s kvetinovým vzorom. Tak predstavil geniálny konštruktér Gordon Murray svoj dlho očakávaný superšportový automobil T50 v online prenose po boku o poznanie elegantnejšie oblečeného, ale o to nadšenejšieho pretekára Daria Franchittiho, píše iDNES.cz.

I keď je v mnohom pokračovateľom legendárneho McLarenu F1, auta, ktoré Gordona Murraya definitívne preslávilo medzi milovníkmi cestných vozidiel, je T50 autom, aké tu ešte nebolo. A asi nikdy nebude. Je to vrchol automobilového inžinierstva, tak čistý a destilovaný, až je to neuveriteľné. Svojím spôsobom je to čisté "mechanické" auto, v mnohom akoby vozidlo zo starých čias ešte pred McLarenom F1.

​Lenže potom príde prehliadka jeho hi-tech vymožeností. A nie, Murray sa nechváli superinteligentným podvozkom, nerieši digitálne výbavu auta a oblúkom sa vyhýba akejkoľvek elektrifikácii. Dvanásťvalec 3,9 litra síce "zaváňa" downsizingom, ale on žiadne turbo nemá. Hi-tech tú znamená predovšetkým ľahkosť a aerodynamicky efektívne riešenie. Model je tak ľahký a efektívny, až je to neuveriteľné.

Najľahší dvanásťvalec na svete? Iste. Najľahšia prevodovka na superšportovom automobile? Samozrejme. Ventilátor aktívne ovplyvňujúci aerodynamiku vozidla? Čože?! Áno, Gordon Murray Automotive T50 je, rovnako ako jeho konštruktér a zakladateľ "svojej" automobilky, proste auto, ktoré robí veci inak ako ostatní. Hmotnosť len 980 kilogramu je u dvanásťvalcového superšportu nevídaná.

Podobnosť nie je náhodná

Stovka za 3,6 sekundy, dvestovka za 9,4, maximálna rýchlosť 372, alebo tiež 391 kilometrov za hodinu. Nie, to nie sú parametre Gordon Murray T50, ale jeho z hľadiska rýchlosti vývoja v automobilovom svete snáď "prastarého otca", McLarenu F1.

Legendárny superšport, ku ktorého "sériovej" výrobe prehovoril Gordon Murray vtedajšieho šéfa a spolumajiteľa tímu Formuly 1 McLaren Rona Denise v roku 1992, teda už pred 28 rokmi, je jednoducho fenomenálne rýchle auto i podľa dnešných meradiel. Mimochodom, dodnes je to možno najrýchlejšie auto s atmosféricky plneným motorom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.