Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2020, 11:20

S jazdenými autami dokážete výrazne ušetriť. Za posledný rok však ich cena stúpla

Zánovné vozidlá môžu byť vhodnou alternatívou, ak chcete pri kúpe ušetriť desiatky percent a zároveň si dopriať takmer nové auto.

S jazdenými autami dokážete výrazne ušetriť. Za posledný rok však ich cena stúpla
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Situácia na trhu zánovných vozidiel je aj napriek problémom spôsobených koronavírusom stabilná. Množstvo áut v ponuke inzertných portálov na Slovensku za prvý polrok je prakticky zhodné s rovnakým obdobím minulého roka.

Za šesť mesiacov tohto roka sa na trhu ponúkalo celkom 20 709 zánovných vozidiel s priemerným vekom 1,9 roka a s najčastejším nájazdom 22 500 kilometrov. Ich cena však oproti minulému roku narástla a to o 7 300 eur. Ich priemerná cena sa vyšplhala na 25 930 eur, vyplýva z kontinuálneho monitoringu trhu ojazdených áut spoločnosťou AAA AUTO.

"Zánovné ojazdené automobily sú pre tuzemskú klientelu stále veľmi populárne a ani pandémia ich obľúbenosť výrazne nezmenila. Ekonomické výhody takmer nových áut sú nesporné," hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO.

"Pri bežných značkách a modeloch sa úspora oproti novému autu pohybuje v priemere medzi 20 až 30 percentami, u prémiových a luxusných značiek nie je výnimkou cena nižšia aj o 50 percent v porovnaní s ich pôvodnou hodnotou. Pritom spravidla ide o vozidlá, ktoré budú ešte niekoľko rokov v predĺženej továrenskej záruke od výrobcu a servisné náklady sú tak nižšie než u starších a dlhšie používaných ojazdených automobilov," dopĺňa Vaněček.

Najväčšia ponuka "mladých" ojazdených vozidiel je štandardne v Bratislavskom, potom v Žilinskom kraji a Nitrianskom kraji. Najmenej sa takýchto automobilov majitelia zbavujú a následne teda na inzertných portáloch ponúkajú v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

Takmer 41 percent inzerovaných vozidiel je kombinovaných s benzínovými motormi, necelých 52 percent naopak využíva dieselové agregáty. ​Zvyšok potom pripadá na rôzne alternatívne pohony, ktorých v posledných rokoch pribúda aj na inzertných portáloch a zákazníci k nim získavajú čoraz väčšiu dôveru.

Napríklad pri hybridných modeloch sa oproti vlaňajšiemu prvému polroku ponuka rozšírila o 201 áut - na tohtoročných 462. Plne elektrických modelov predajcovia ponúkali 210, teda o 78 kusov viac než minulý rok. Mierne však klesla ponuka áut na iné alternatívne pohony a to LPG či CNG.

Na poli zánovných áut na prvej priečke ponúkaných vozidiel vystriedal Mercedes mladoboleslavskú Škodovku, s podielom viac ako 17 percent ponúkaných vozidiel.

Za Mercedesom teda nasleduje česká Škoda, potom BMW, Volkswagen a päticu najviac inzerovaných vozidiel uzatvára Audi, ktoré vlani bolo až na ôsmej pozícii. Medzi desiatimi najviac ponúkanými modelmi sú až štyri z dielne automobilky Škoda.