Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2020, 14:01

Koniec trápenia so spojkou. Kia prináša novinku, vďaka ktorej vám už motor "nezdochne"

Automobilka Kia prichádza so zaujímavou technickou novinkou. Má ukončiť trápenie mnohých vodičov so spojkovým pedálom - o pomoc sa postará elektronika.

Koniec trápenia so spojkou. Kia prináša novinku, vďaka ktorej vám už motor "nezdochne"
Zdroj: Kia

Takzvané ovládanie auta po drôte (systémy drive-by-wire) začína byť čoraz bežnejšie. U Infiniti to v poslednom čase (zatiaľ relatívne neúspešne) skúšali napríklad aj bez mechanickej väzby volantu a kolies (hoci s bezpečnostnou zálohou), elektronický plynový pedál (teda bez lanka medzi plynom a škrtiacou klapkou) potom mala už prvá generácia Škody Fabia.

​Elektronické ovládanie brzdy si potom vyžiadal najmä príchod všemožných hybridných vozidiel, aby elektronika mohla určovať, ako veľmi sa do brzdenia má zapojiť rekuperácia a ako veľmi mechanická brzda.

A teraz prišiel na rad tretí pedál, ktorý pritom vodiča trápi asi zo všetkých najviac, píše iDNES.cz. Áno, dlhodobo sú riešením automatické prevodovky, ale manuálne radenie je stále veľmi obľúbené a mnohými vodiči preferované. A tiež naďalej výrazne lacnejšie než automat.

S plne elektronickým ovládaním spojky (systém clutch-by-wire) teraz prichádza automobilka Kia. Ako prvý dostal prevodovku s elektronickým ovládaním spojky (označovanú ako iMT) mild-hybridný model Kia Xceed, vzápätí sa rovnaké riešenie objaví aj v modeli Rio, ktorý si práve prešiel faceliftom.

V jeho rámci si môžu zákazníci objednať 48V mild-hybrid, ktorý práve dostáva prevodovku iMT. Ústrojenstvo je však určené aj pre vozidlá s dieselovým motorom a v budúcnosti sa s ním teda môžeme stretnúť v širšom spektre.

"Elektronický systém, clutch-by-wire '(spojka bez mechanickej väzby) napomáha znižovať spotrebu paliva aj emisie CO2 ústrojenstva MHEV pri zachovaní zaužívaného spôsobu ovládania klasickej manuálnej prevodovky," píše Kia v popise nového modelu Rio EcoDynamics +.

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.