Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2020, 11:35

Tajomstvo maskovania prototypov. Vydržať musia aj dva milióny kilometrov testovania

Maskovacie fólie so špeciálnym vzorom majú za úlohu rozostrovať kontúry vozidla a ukrývať dizajnové prvky chystaných noviniek.

Tajomstvo maskovania prototypov. Vydržať musia aj dva milióny kilometrov testovania
Zdroj: Škoda

Väčšinou vám približujeme vozidlá až po ich premiérach, alebo tesne pred nimi, keď už sa automobilkám "nepodarí" udržať chystané novinky pod rúškom tajomstva. Teraz sa však presunieme naspäť. Do doby, kedy sa pripravovaný model výrobcu naplno testuje a zároveň prvotriedne chráni pred zvedavými očami verejnosti a najmä novinárov.

Celý proces kamufláže svojich áut približuje česká automobilka Škoda, v súvislosti so svojim prvým čisto elektrickým SUV menom Enyaq, hoci podobne koncipovaným procesom prechádzajú aj nové autá iných značiek.

Najnovším počinom, ktorý sa verejnosti už čoskoro predstaví, bude elektromobil Enyaq iV

​Po príchode "na svet" pritom pôjde nielen o prvé elektrické športovo-úžitkové vozidlo značky, ale taktiež o prvý od začiatku budovaný elektromobil - doteraz bola k dispozícii iba elektrická verzia modelu Citigo, známeho mestského vozidla so spaľovacím motorom.

Skôr, než sa nový model Škody postaví pred zraky svetovej verejnosti, strávia prototypy tisíce hodín v skúšobniach, klimatických komorách a najazdia dokonca až dva milióny testovacích kilometrov. Maratón skúšok na ceste k sériovej výrobe pritom prebieha na všetkých kontinentoch, pretože neskôr bude musieť sériový automobil fungovať nielen pri -30 stupňoch Celzia, ale rovnako spoľahlivo aj pri viac ako 40 stupňových horúčavách.

Náročný a rozsiahly testovací program preto vozidlá absolvujú v horúčave, vysokej vlhkosti vzduchu a na rozbitých prašných cestách, rovnako ako za arktických teplôt, na snehu a zľadovatených vozovkách. A samozrejme, jazdia množstvo kilometrov aj v bežnej prevádzke, počas čoho sa občas takzvaným "spotterom" podarí zachytiť snímky zamaskovaných áut.

Kamufláž má svoje pravidlá

Kvôli špeciálnej grafike, či dokonca prídavným plastovým doplnkom, je rozpoznanie finálnej podoby vozidla aj pre ostrieľaných odborníkov za objektívmi fotoaparátov ťažké. Najrôznejšie motívy fólií totiž pôsobia ako očné klamy a znemožňujú do veľkej miery rozoznávať tvary na karosérií pri pohľade na fotografiu. 

Zabudnite aj na priznané logá (niekedy sa modely hrajú na autá iných značiek). Pochopiteľne, výrobca nemá úplne voľnú ruku pri navrhovaní maskovania - musí totiž stále dodržiavať určité prísne pravidlá, bez čoho by na verejné komunikácie nemohol ísť alebo by nemohol dosiahnuť relevantné výsledky testovania.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.