Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2020, 11:42

​Slnko vyženie koronavírus z auta. Rúško ľahko vydezinfikujete na palubovke

Vedci z univerzity v Georgii prišli s jednoduchým receptom, ako sa zbaviť vírusu v aute. Vystavte ho slnečnému žiareniu.

​Slnko vyženie koronavírus z auta. Rúško ľahko vydezinfikujete na palubovke
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Mnohokrát sa už potvrdilo, že v aute zaparkovanom na letnom slnku býva horúco ešte viac, než vonku. V poludňajšom "výpeku" sa vnútro čierneho auta na slnku zohreje aj na viac ako 70 stupňov Celzia, píše iDNES.cz.

Obľúbený test s varením vajíčka alebo pečením mrazenej pizze na prístrojovke v uzavretom aute, rovnako ako prípady so zabudnutými deťmi na zadných sedačkách, to k letnému spravodajstvu už nejak neodmysliteľne patrí. A to aj napriek tomu, že na riziko v súvislosti s ponechaním detí či zvierat vo vozidlách na slnku pravidelne upozorňuje i polícia. 

Profesorovi Andrewa Grundsteina z univerzity v Georgii však v aktuálnej nepriaznivej koronavírusovej situácii napadlo, že teplo v kabíne vozidla môže poslúžiť v prospech ľudí a majiteľov a to v podobe dezinfekcie od koronavírusov.

Tím vedcov tak navrhuje dezinfikovať napríklad stále ešte povinné (hoci s výnimkami) rúška alebo samotné oblečenie. Vo svojej štúdii totiž uvádzajú, že pri vonkajšej teplote 20 stupňov Celzia je za hodinu v uzavretej kabíne vozidla 45 stupňov Celzia.

Pri 27 stupňoch v exteriéri už potom v kabíne stúpne teplota o ďalších päť stupňov nad päťdesiatku. Vonkajšia teplota okolo 30 stupňov, ktorá u nás v letných mesiacoch nie je vôbec nezvyčajná, už by teda mala byť schopná napríklad na palubnej doske v kabíne (kde je teplota podstatne vyššia) vírus postupne "zabíjať". Využiť to viete na dezinfekciu rúška.

​Bežne na kartóne vraj SARS-CoV-2 zostáva aktívny až 24 hodín, na plastovom či nerezovom povrchu bol "funkčný" vírus zaznamenaný aj po troch dňoch. Najkratšia bola jeho životnosť na medi, kde pri pokuse zostal nebezpečný len štyri hodiny.

Portál Technet.cz potom cituje štúdiu zaoberajúcu sa príbuzným koronavírusom, ktorý v rokoch 2002 až 2003 spôsobil epidémiu ochorenia SARS, podľa nej sú vírusové častice preukázateľne inaktivované už pri teplote 60 stupňov Celzia po dobu 30 minút.

Travis Gleen, ktorý je expertom na ekológiu a zdravie, pridáva radu: s dezinfekciou vie tiež pomôcť sušička bielizne, ktorá pracuje s vyššími teplotami. "Je potrebné vykonať viac testov, ale vieme, že čím je vyššia teplota, tým rýchlejšie vírus umiera," zhŕňa Glenn.