Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2020, 13:20

Elektromobilový pravek v podaní Škody. Favorit s batériou, do ktorého sa leje benzín

Na prvý pohľad by ste len ťažko niečo spoznali. Zvonku je to klasický favorit. Vnútri nájdete známy volant a pod ním nezameniteľnú hranatú palubovku. Ide však o unikát, ktorý vás zavezie do elektromobilového praveku.

Elektromobilový pravek v podaní Škody. Favorit s batériou, do ktorého sa leje benzín
Zdroj: Škoda

Škodu Favorit prestavovali na elektrický pohon v Ejpoviciach pri Plzni. Výrobcom bola firma Škoda ELCAR Ejpovice, dcérska spoločnosť Škody Plzeň, ktorá nemala s mladoboleslavskou automobilkou nič spoločné, píše iDNES.cz.

Získala vtedy zákazku od švajčiarskeho zákazníka na tisíc elektroáut. Vývoj a ladenie sa však pretiahli a záujem opadol, takže v rokoch 1992 a 1993 vzniklo len asi 200 kusov.

Niektoré vyviezli, časť skončila na domácom trhu, hlavne u poštárov. Nakoniec sa elektrofavority používali pre jazdenie po fabrikách. Dodnes ich však prežilo len pár. Tie, o ktorých sa v Česku vie, by ste spočítali na prstoch jednej ruky. V roku 2016 bol v Českých Budějoviciach na predaj pekný pick-up, za 85-tisíc (asi tritisíc eur) ho kúpil nadšenec z Nórska.

Hovorí sa im rôzne: pickupom a hatchbackom Eltra 151, občas Elektra, najväčším unikátom je však skrátený Shortcut, to je trojdverový "bastard" s predkom favorita a hranatou zadnou časťou, reálne sa vie o jedinom zachránenom kuse.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.