Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2020, 13:20

Elektromobilový pravek v podaní Škody. Favorit s batériou, do ktorého sa leje benzín

Na prvý pohľad by ste len ťažko niečo spoznali. Zvonku je to klasický favorit. Vnútri nájdete známy volant a pod ním nezameniteľnú hranatú palubovku. Ide však o unikát, ktorý vás zavezie do elektromobilového praveku.

Elektromobilový pravek v podaní Škody. Favorit s batériou, do ktorého sa leje benzín
Zdroj: Škoda

Škodu Favorit prestavovali na elektrický pohon v Ejpoviciach pri Plzni. Výrobcom bola firma Škoda ELCAR Ejpovice, dcérska spoločnosť Škody Plzeň, ktorá nemala s mladoboleslavskou automobilkou nič spoločné, píše iDNES.cz.

Získala vtedy zákazku od švajčiarskeho zákazníka na tisíc elektroáut. Vývoj a ladenie sa však pretiahli a záujem opadol, takže v rokoch 1992 a 1993 vzniklo len asi 200 kusov.

Niektoré vyviezli, časť skončila na domácom trhu, hlavne u poštárov. Nakoniec sa elektrofavority používali pre jazdenie po fabrikách. Dodnes ich však prežilo len pár. Tie, o ktorých sa v Česku vie, by ste spočítali na prstoch jednej ruky. V roku 2016 bol v Českých Budějoviciach na predaj pekný pick-up, za 85-tisíc (asi tritisíc eur) ho kúpil nadšenec z Nórska.

Hovorí sa im rôzne: pickupom a hatchbackom Eltra 151, občas Elektra, najväčším unikátom je však skrátený Shortcut, to je trojdverový "bastard" s predkom favorita a hranatou zadnou časťou, reálne sa vie o jedinom zachránenom kuse.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.