Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2020, 14:07

​Poznáme víťaza ankety Svetové auto roka. Je ním model, ktorý u nás nekúpite

Prestížna anketa zverejnila výsledky. Ktoré modely sa môžu pochváliť titulom Svetové auto roka, Najkrajšie auto roka a iné?

​Poznáme víťaza ankety Svetové auto roka. Je ním model, ktorý u nás nekúpite
Zdroj: Kia

Po vlne zrušených autosalónov naprieč svetom sme sa dočkali aspoň digitálneho vyhlásenia výsledkov prestížnej každoročnej ankety WCOTY - Svetové auto roka.  O víťazovi pritom rozhodovala 86 členná porota motoristických novinárov z  celkom až 24 krajín sveta. 

Po kompaktnom Peugeote 208, ktorý nedávno vyhral anketu Európske auto roka, prichádza kontrastne najväčšia Kia v aktuálnej ponuke tejto kórejskej značky a zároveň jedno z najväčších SUV. Práve model Telluride teda zaujal porotcov najviac a môže sa oficiálne pochváliť titulom Svetové auto roka 2020.

​Mastodont ponúka až osem miest pre cestujúcich a svoju veľkosť podčiarkuje aj doslova amerických dizajnom. Ten bol totiž navrhnutý v americkom dizajnérskom centre v Kalifornii a zároveň práve pre tento trh "za veľkou mlákou" bol model konštruovaný.

V Európe sa ho teda s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedočkáme. Okrem hlavného víťaza sme však pri vyhlasovaní spoznali aj výsledky v štyroch ďalších podkategóriách.

V jednej opäť dominuje Kia a to v rámci kategórie Svetové mestské auto roka 2020, kde sa umiestnil jej šikovný elektrický model Kia e-Soul. Ten sme mali možnosť vyskúšať už aj u nás v redakcii a aké si od nás odniesol zhodnotenie si môžete prečítať TU.

Kategóriu Svetové luxusné auto 2020 a Svetové športové auto 2020 ovládol následne opäť elektrifikovaný model, avšak tentokrát nemeckej automobilky Porsche.

Je ním novinka Taycan, unikátny športový elektromobil ktorý vo svojej najvýkonnejšej verzii dosahuje výkon až 500 kW s krútiacim momentom neuveriteľných 1 050 Nm.

​Štvrtá kategória sa v ankete zameriavala na stránku dizajnu. V tomto smere porotu najviac ohromila Mazda 3, kompaktný hatchback, ktorý sa tým pádom stal najkrajším autom sveta roku 2020.

Niet sa čomu čudovať, novinka si získala priazeň mnohých a aj z nášho pohľadu ide o skutočne vydarený model s čistými líniami a zároveň športovo ladeným charakterom.