Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2020, 14:02

BMW a Toyota spolupracujú na novom modeli. Dostane pohon, ktorý u nás zatiaľ neexistuje

Už o dva roky by sa mohla verejnosti predstaviť nová verzia modelu X5 aktuálnej generácie, s pohonom na elektrinu vďaka vodíku.

BMW a Toyota spolupracujú na novom modeli. Dostane pohon, ktorý u nás zatiaľ neexistuje
Zdroj: BMW

Spolupráca nemeckej prémiovej automobilky BMW a značky Toyota nie je veľkou novinkou a už v uplynulom čase priniesla aj nejaké výsledky. Je ním znovuzrodená legenda Toyota Supra, ktorá vzájomne zdieľa niektoré diely s roadsterom BMW Z4, ktorý prednedávnom zavítal aj do našej redakcie.

Zdá sa, že BMW spoluprácu v rámci úspešného partnerstva, ktoré trvá už od roku 2013, naďalej produktívne využije a spolu s Toyotou pripravuje vývoj nového modelu. Nejde úplne o nové vozidlo, ale skôr o jeho nový variant. Reč je o obľúbenom SUV modeli BMW X5, ktoré by mohlo v budúcnosti dostať alternatívny pohon s podporou vodíkových článkov.

Elektromobily sú potrebné. No v akej forme?

V aktuálnej situácii, keď musia automobilky riešiť hrozbu vysokých pokút kvôli nesplneniu prísnych emisných noriem, je ich pozornosť zameraná najmä na elektrické či elektrifikované automobily. Ich príchod ohlásili v podstate všetky masové značky a v podstate ani nemajú na výber.

Elektromobily teda budú neodmysliteľnou súčasťou nastávajúcej ponuky rôznych automobiliek v Európe, avšak nie je jasné, či pôjde výhradne o elektromobily s batériami a dobíjaním z nabíjacích staníc či bežných zásuviek.

Zaujímavou a pre mnohých podstatne vítanejšou alternatívou sa zdá vodíkový pohon. Ten využíva reakciu pri tvorbe elektrickej energie a prináša výhodu v podobe rýchleho "tankovania". Oproti elektromobilom, ktoré poznáme na Slovensku dnes, by šlo o podstatne jednoduchšiu a menej obmedzujúcu prevádzku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.