Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2020, 11:38

​Autá môžu dostať techniku proti vírusom. Súčasným však väčšinou chýba

V súčasnej koronavírusovej kríze by sa v automobiloch technika, ktorá ochráni proti vírusom a baktériám, hodila. Má ju však len minimum vozidiel.

​Autá môžu dostať techniku proti vírusom. Súčasným však väčšinou chýba
Zdroj: Tesla

Že sú útroby automobilov, vrátane ich interiérov, doslova rajom pre rôzne vírusy a baktérie, je už dlho známy fakt, odborníci napríklad pred začiatkom letnej motoristickej sezóny pravidelne pripomínajú čistenie klimatizácie, v ktorej kvôli tme a vlhku sa v okruhu mikróbom darí, píše iDNES.cz.

Pravidelné dôkladné čistenie a ošetrenie interiéru z neho robí nielen príjemnejšie miesto na pobyt a pomáha predĺžiť jeho životnosť, ale tiež prináša zdravšie prostredie pre samotných cestujúcich. Návod, ako si v núdzi môžete vyčistiť auto aj bez špeciálnych prípravkov, nájdete TU.

​Existuje však aj technika, ktorá môže pomôcť interiér auta chrániť pred vírusmi a baktériami, len zatiaľ nie je príliš zabehnutá. Jej prehľad priniesol technologický portál CNET. Je možné, že keď sa automobilový priemysel po súčasnej pandémii spamätá a trh s novými vozidlami sa stabilizuje, bude práve takáto technika jedným z nových požiadaviek zákazníkov a predajným argumentom samotných automobiliek.

Napríklad, čínska automobilka Geely sa u svojho nového SUV menom Icon, ktorého online predaj spustila práve v čase vyčíňania koronavírusu, chváli špeciálnym filtračným systémom klimatizácie, ktorý má zabrániť preniknutiu baktérií a vírusov do kabíny.

Filtrovanie vzduchu

Jednou zo základných techník pre čistejší vzduch v autách by mohla byť filtrácia vzduchu s HEPA filtrami, ktoré sľubujú, že zadržia 99,9 percenta častíc s veľkosťou od 0,3 mikrónu vyššie. Takáto technika síce asi nový koronavírus s príliš veľkou istotou nezadrží, pretože je vírus menší, ale celkovo čistejšie prostredie v aute znižuje riziko šírenia aj týchto vírusov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.