Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2020, 11:38

​Autá môžu dostať techniku proti vírusom. Súčasným však väčšinou chýba

V súčasnej koronavírusovej kríze by sa v automobiloch technika, ktorá ochráni proti vírusom a baktériám, hodila. Má ju však len minimum vozidiel.

​Autá môžu dostať techniku proti vírusom. Súčasným však väčšinou chýba
Zdroj: Tesla

Že sú útroby automobilov, vrátane ich interiérov, doslova rajom pre rôzne vírusy a baktérie, je už dlho známy fakt, odborníci napríklad pred začiatkom letnej motoristickej sezóny pravidelne pripomínajú čistenie klimatizácie, v ktorej kvôli tme a vlhku sa v okruhu mikróbom darí, píše iDNES.cz.

Pravidelné dôkladné čistenie a ošetrenie interiéru z neho robí nielen príjemnejšie miesto na pobyt a pomáha predĺžiť jeho životnosť, ale tiež prináša zdravšie prostredie pre samotných cestujúcich. Návod, ako si v núdzi môžete vyčistiť auto aj bez špeciálnych prípravkov, nájdete TU.

​Existuje však aj technika, ktorá môže pomôcť interiér auta chrániť pred vírusmi a baktériami, len zatiaľ nie je príliš zabehnutá. Jej prehľad priniesol technologický portál CNET. Je možné, že keď sa automobilový priemysel po súčasnej pandémii spamätá a trh s novými vozidlami sa stabilizuje, bude práve takáto technika jedným z nových požiadaviek zákazníkov a predajným argumentom samotných automobiliek.

Napríklad, čínska automobilka Geely sa u svojho nového SUV menom Icon, ktorého online predaj spustila práve v čase vyčíňania koronavírusu, chváli špeciálnym filtračným systémom klimatizácie, ktorý má zabrániť preniknutiu baktérií a vírusov do kabíny.

Filtrovanie vzduchu

Jednou zo základných techník pre čistejší vzduch v autách by mohla byť filtrácia vzduchu s HEPA filtrami, ktoré sľubujú, že zadržia 99,9 percenta častíc s veľkosťou od 0,3 mikrónu vyššie. Takáto technika síce asi nový koronavírus s príliš veľkou istotou nezadrží, pretože je vírus menší, ale celkovo čistejšie prostredie v aute znižuje riziko šírenia aj týchto vírusov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.