Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2020, 11:30

Najúspešnejšie auto svojho druhu. Revolučné BMW po šiestich rokoch končí

  • Blíži sa koniec výroby BMW i8 Coupé a BMW i8 Roadster, ktorá sa zastaví už v apríli tohto roka.
  • Špičkový model vo verzii Roadster sme si dokonca v redakčnom teste vyskúšali aj my.

Písal sa rok 2013 a motoristická verejnosť predstavením sériového modelu s označením BMW i8 doslova padla na zadok. Stalo sa tak spolu s elektrickým kolegom BMW i3 na autosalóne IAA vo Frankfurte. Prémiová nemecká automobilka totiž uviedla na svet auto, ktoré v podstate nemalo obdobu. Novinka dizajnovo vychádzala z konceptu BMW Vision EfficientDynamics z roku 2009 a predstavovala skutočné futuristické dielo.

Už spomínaný koncept 2+2-sedadlového športového vozidla so štýlovými vyklápacími dverami, plug-in hybridným pohonom, ktorý roztáčal všetky štyri kolesá a zameraním na estetiku či úspornú jazdu, zaznamenal nebývalú odozvu. Oznámenie, že ústredné prvky dizajnu a technológií sa prenesú aj do sériového vozidla novej značky BMW i a spoločnosť BMW Group tak odštartuje novú éru radosti z jazdy, vyvolalo nadšené reakcie.

Netradičné materiály

Nízka a plochá predná časť, takmer úplne plné obličky, špeciálne vzduchové kanáliky v prednom nárazníku, kompletne zakrytý podvozok, tvarované prahy, línie bokov známe ako Stream Flow a otvory na prúdenie vzduchu medzi zadnými svetlami či rám strechy, to všetko prispievalo k tomu, aby vzduch obtekal vozidlo presne určeným spôsobom.

Výsledkom je nízky koeficient aerodynamického odporu cd 0,26, ale aj mimoriadne výhodná aerodynamická účinnosť. Ideálny pomer medzi odporom vzduchu a vztlakom potrebným pre dynamické jazdné vlastnosti a bezpečnosť sa podarilo dosiahnuť aj bez potreby pridávania dodatočných spojlerov.

​Futuristický dizajn karosérie, a aj dnes pozornosť priťahujúce dvere otvárateľné dohora, dopĺňal následne vyšperkovaný interiér. Výber materiálov a spôsobu výroby modelu BMW i8 sa vo veľkej miere zameriaval na trvalo udržateľné možnosti. Koža použitá na čalúnenie sedadiel a palubnej dosky bola lúhovaná vo výťažku z olivových listov. Napríklad, okrem iných materiálov, základná surovina na textilné poťahy je polyesterový granulát, ktorý pochádza z recyklovaných PET plastov ako sú fľaše.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.