Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2020, 11:33

Vyvinuli nový senzor, ktorý spozná, že sa niekto priblížil k autu. Chrániť má pred ťukancami

Gigant Continental predstavil na prvý pohľad nenápadný senzor. Ten rozoznáva zvuky a dokáže identifikovať ich povahu, čo prináša nové funkcie, ale i možnosť detekcie poškodenia stojaceho vozidla.

Vyvinuli nový senzor, ktorý spozná, že sa niekto priblížil k autu. Chrániť má pred ťukancami
Zdroj: Continental

Zvuk je niečo, čo moderné automobily v rámci svojej spleti senzorov zatiaľ príliš v detekcii nevyužívajú. Jednou z výnimiek je detekcia zrážok, kedy citlivé zvukové senzory vďaka charakteristickým zvukom rozpoznajú haváriu skôr ako iné systémy vozidla a vďaka tomu napríklad rýchlo reagujú zádržné systémy auta.

Continental však skúša prácu so zvukom v zmysle využitia pre lepšiu informovanosť samotného inteligentného vozidla využiť viac. Firma predstavila senzor, ktorý vie detekovať rôzne zvuky podľa ich povahy, píše iDNES.cz.

Snímač sa nazýva Contact Sensor System (COSS) a má byť novým spôsobom, ako auto detekuje priamy kontakt, ktorý väčšina doterajších senzorov (radary, LIDAR a ultrazvukové snímače) rozpoznať nevie. Nemecký gigant hovorí, že jeho novinka sa bude hodiť predovšetkým pre bezpečnejšie vykonávanie manévrov automatického parkovania.

Aj keď sa moderné autá pri ňom spoliehajú na rad senzorov, tie nedokážu vždy pokryť kompletné spektrum a dianie okolo vozidla. A tak sa môže stať, že aj pri týchto automatizovaných manévroch dochádza ku kolíziám v nízkych rýchlostiach.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.