Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2020, 12:10

Honda vylepšuje svoj prvotriedny model. Príde aj top verzia bez rádia či klimatizácie

Modelový rad Honda Civic Type R bude rozšírený nielen o vylepšenia "základného" prevedenia, ale pribudnú i verzie Limited Edition a Sport Line. Čo ponúknu?

Honda vylepšuje svoj prvotriedny model. Príde aj top verzia bez rádia či klimatizácie
Zdroj: Honda

Honda ponúka širokú paletu modelov zahŕňajúc SUV, modely do mesta i dôležitý rad Civic. Ten dopĺňa už niekoľko dlhých rokov a ostrá verzia Type R, avšak teraz automobilka rozširuje svoj rad Civic Type R pridaním dvoch nových modelov. 

Ide o verzie Limited Edition a Sport Line, ktoré stavajú na dynamických vlastnostiach štandardného modelu Type R GT a každý z nich ponúka rôzny štýl a ponuku charakteristík, čím ešte viac rozširujú výraz oceňovaného hatchbacku spoločnosti Honda. Okrem toho, vylepšenia získal aj bežný variant Civic Type R.

Legendárny Civic Type R pre aktuálny rok

Všetky modely rozšíreného radu Honda Civic Type R pre rok 2020 vrátane existujúceho Type R GT získali plynulejší dizajn predného nárazníka a nižšie umiestnené hmlové svetlá. Vyznačujú sa i novým symetrickým dizajnom s hladkým povrchom, štíhlymi stieračmi, prepracovaným zoskupením LED svetlometov a denných prevádzkových svetiel.

Nový väčší vstup vzduchu a tenší nosník mriežky, spolu s modernizovaným chladičom, zabezpečujú zníženie teploty chladiacej kvapaliny až o 10 stupňov (interné testovanie spoločnosti Honda) v situáciách s vysokými nárokmi, napríklad pri jazde na okruhu. Aj pruženie modelu Civic Type R pre rok 2020 bolo modernizované kvôli získaniu lepšej odozvy a ostrejšieho riadenia.

Riadiaci softvér systému adaptívneho tlmenia teraz vyhodnocuje podmienky vozovky rýchlejšie, výsledkom čoho sú zlepšené reakcie tlmičov na odozvu riadenia a kvalitu jazdy. Zadné puzdra dolných ramien B sú tuhšie, aby zodpovedali osempercentnému zlepšeniu pozdĺžneho zaťaženia. Výsledkom sú lepšie charakteristiky zbiehavosti v ostrých zákrutách. Modernizované odolné puzdra vpredu a nové guľové kĺby s menším trením poskytujú lepšie vnímanie riadenia a tým lepšie ovládanie.

Vylepšenia s dvojdielnymi prednými plávajúcimi brzdovými kotúčmi a novými brzdovými doštičkami zlepšujú tepelnú účinnosť kvôli zmenšeniu poklesu účinnosti bŕzd, čím sa zlepšujú i schopnosti automobilu pri veľmi intenzívnej jazde a optimalizujú sa jeho vlastnosti na závodnej trati. Výhody okamžitého pocitu teraz využíva aj brzdový pedál, brzdy začínajú pôsobiť zhruba o 15 milimetrov skôr a navyše sa znižuje celková neodpružená hmotnosť približne o 2,5 kilogramu, čím sa prispieva k odozve riadenia.

​Honda zlepšila tiež použiteľnosť informačno-zábavného systému a ovládanie klimatizácie pridaním fyzických tlačidiel a ovládačov vo všetkých modeloch Civic. Pribudol volant v Alcantarovom poťahu, použilo sa nové radenie prevodov, podobné predchádzajúcim modelom Type R, ktoré má zabudované vnútorné protizávažie 90 gramov. To pomáha zlepšiť pocit a presnosť radenia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.