Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 13:12

Toto sú finalisti ankety Svetové Auto Roka 2020. Vo výbere však bojuje len šesť značiek

Z počiatočných 29 modelov sa do hlavného výberu dostalo 10 áut. Víťaza pritom spoznáme až na aprílovom autosalóne v New Yorku.

Toto sú finalisti ankety Svetové Auto Roka 2020. Vo výbere však bojuje len šesť značiek
Zdroj: netcarshow (Ilustračná snímka)

Každoročné oceňovanie World Car Awards v ankete WCOTY 2020 (World Car of the Year - Svetové Auto Roka) spoznalo na indickom autosalóne v Díllí svojich desiatich finalistov (respektíve semi-finalistov), no zároveň je zaujímavosťou to, že sa do zoznamu dostalo len šesť značiek. Niektorí výrobcovia tak zabojujú hneď dvojicou modelov o priazeň odbornej poroty. 

Z úvodných celkom 29 noviniek sa do úzkeho výberu dostali nielen prémioví zástupcovia na trhu, ale aj ľudovejšie kúsky, športovo-úžitkové vozidlá či elektromobily.

​Víťaza sa však nedozvieme na ženevskom autosalóne, kde bude oznámená len vybraná trojica ďalej bojujúcich modelov, ale až na autosalóne New York Motor Show začiatkom apríla tohto roka. 

Rajan Wadhera, predseda predstavenstva SIAM (Združenie indických výrobcov automobilov), predniesol na podujatí: „Je nám cťou, že World Car Awards si vybrala Dillí Expo ako významnú zastávku v tomto roku pri výbere najlepších automobilov sveta. Je skvelé vidieť, že trhy ako India zohrávajú kľúčovú úlohu v celom procese.“

V Ženeve oznámi organizácia len víťaza ankety Osobnosť automobilového sveta (World Car Person of the Year) a to konkrétne 3. marca na prvom dni autosalónu. Spolu s desiatkou vybraných áut bojujúcich v hlavnej kategórii WCOTY 2020 svet spoznal aj užší výber piatich áut v rôznych podkategóriách. Niektorí adepti sa dostali aj do viacerých kategórií súčasne, zoznam si môžete prezrieť nižšie.

 • World Urban Car Award (Svetové Mestské Auto Roka):
  Výber je tvorený modelmi: Kia Soul EV, MINI Electric, Peugeot 208, Renault Clio a Volkswagen T-Cross.
 • World Luxury Car Award (Svetové Luxusné Auto Roka):
  Výber je tvorený modelmi: BMW X5, BMW X7, Mercedes EQC, Porsche 911 a Porsche Taycan.
 • World Performance Car Award (Svetové Výkonné/Športové Auto Roka):
  Výber je tvorený modelmi: BMW M8, Porsche 718 Cayman/Spyder GT4, Porsche 911, Porsche Taycan a Toyota GR Supra.
 • World Car Design of the Year Award (Svetový Dizajn Auta Roka):
  Výber je tvorený modelmi: Alpine 110S, Mazda 3, Mazda CX-30, Peugeot 208 a Porsche Taycan. Túto kategóriu má mimochodom pod palcom sedem profesionálnych dizajnérov, ktorí hodnotia každý detail spomenutých vozidiel.