Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2020, 14:45

Audi ukázalo novinku ešte pred premiérou. Dostane špičkový pohon všetkých kolies

Vylepšený pohon quattro a systém ESC poskytne vyššiu bezpečnosť, ale najmä aj poriadny kus dynamiky a zábavy.

Audi ukázalo novinku ešte pred premiérou. Dostane špičkový pohon všetkých kolies
Zdroj: Audi

Audi ešte niekoľko týždňov pred očakávanou premiérou láka verejnosť na maskované snímky svojho pripravovaného modelu A3. Nová generácia kompaktu jazdila na ostrove São Miguel v súostroví Azory a má priniesť podstatne dynamickejší charakter i vzhľad, než súčasná dosluhujúca generácia.

Na obrázkoch je vidieť výkonnú verziu, pravdepodobne s označením S3, čo prezrádza najmä agresívnejší predný i zadný nárazník, veľké disky kolies a kvarteto koncoviek výfuku. Celá karoséria je pochopiteľne zabalená do maskovania, aby nemohlo ani pozorné oko rozpoznať všetky detaily novinky pred jej svetovou premiérou.

Modernejší pohon quattro

Okrem atraktívnejšieho vzhľadu má priniesť nová generácia Audi A3 najnovšiu verziu pohonu všetkých štyroch kolies quattro, kedy riadiaca jednotka dokáže meniť prerozdelenie krútiaceho momentu medzi prednú a zadnú nápravu vzhľadom na informácie o preklze, stlačení plynového pedálu, natočení volantu, spätnej väzby od tlmičov a na základe jazdného štýlu.

Počas normálnej jazdy sa väčšina výkonu motora prenáša na predné kolesá, čo prispeje tiež k nízkej spotrebe paliva. Pri rozjazde alebo pri nízkej trakcii prednej nápravy však spojka odvádza krútiaci moment rýchlosťou blesku medzi prednú i zadnú nápravu - v tomto prípade sa aktivuje elektrické čerpadlo s axiálnym piestom, ktoré na dosky spojky pôsobí hydraulickým tlakom až do 44 barov. Čím viac sú spojkové dosky stlačené týmto čerpadlom, tým väčší krútiaci moment sa prenáša na zadnú nápravu - maximum je až sto percent.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.