Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2020, 11:40

Tesla ukázala skicu záhadného modelu. Čínsky konkurent Volkswagenu by prišiel aj ku nám

Spoločnosť Tesla vydala náčrt svojho nového kompaktného elektromobilu spolu s plánmi na nové čínske dizajnérske štúdio a výskumno-vývojové centrum.

Tesla ukázala skicu záhadného modelu. Čínsky konkurent Volkswagenu by prišiel aj ku nám
Zdroj: Tesla/WeChat

Šéf spoločnosti Tesla Motors a vizionár Elon Musk povedal ešte v roku 2018, že za menej ako päť rokov predstaví svetu auto veľkosti obľúbeného Volkswagenu Golf. A dnes už môžeme vidieť jeho pravdepodobnú podobu na nedávno zverejnenej skici samotnej automobilky. 

Spoločnosť Tesla totiž na svojom oficiálnom účte čínskej sociálnej siete WeChat odhalila plány na výstavbu nového dizajnérskeho štúdia / výskumného a vývojového centra v Číne. Spolu s tým sa však svetu predstavil i spomínaný dizajnový návrh, ako ukážka toho, ako by mohlo vyzerať prvé skutočne kompaktné vozidlo tejto spoločnosti.

Po uvedení na trh by išlo o vozidlo nachádzajúce sa v portfóliu značky hierarchicky pod Modelom 3 a zároveň by pôsobilo ako konkurent pre nedávno predstavený masový elektromobil Volkswagen ID.3, koncernových kolegov a napríklad aj Nissan Leaf.

Náčrt bol pritom vydaný v dokumente, v ktorom sú načrtnuté zámery plánovaného konštrukčného a inžinierskeho centra a spolu s tým sa vyhlasuje i výzva pre uchádzačov o zamestnanie. Dá sa povedať, že návrh vozidla je teda z istého smeru tiež náborový nástroj na prilákanie dizajnérov a inžinierov do automobilky pre nové čínske centrum.

Tesla nedávno rozbehla továreň v Šanghaji - prvú mimo USA. S ročnou kapacitou asi 500-tisíc kusov pripraví sedan Model 3 a taktiež jeho väčšieho súrodenca Model Y - sedemmiestne SUV strednej veľkosti. 

​Práve tam by mohla už čoskoro začať vznikať aj najmenšia Tesla. Musk to v podstate naznačil už počas uvedenia Modelu 3 a Modelu Y na čínsky trh. Vtedy poznamenal, že by bolo vzrušujúce, keby v Číne vznikol originálny globálny elektromobil.

Stále platí, že Čína je najväčším svetovým trhom pre elektrické vozidlá a to predovšetkým vďaka silnej vládnej podpore spoločností či spotrebiteľov.