Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2020, 11:28

Poznáme Auto roka 2020 v Česku. Titul vyhral najdôležitejší model značky prvýkrát

Koniec a začiatok nového roka sa už tradične spája s vyhodnocovaním, výbermi a uzatváraním rôznych ankiet. Podobne je to aj v prípade titulu Auto roka 2020 v Českej republike.

Poznáme Auto roka 2020 v Česku. Titul vyhral najdôležitejší model značky prvýkrát
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

V stredu 8.januára 2020 naši susedia spoznali víťaza každoročného hodnotenia, ktorým sa stalo BMW radu 3. Na druhom mieste skončila Mazda CX 30 a tretím modelom je domáca Škoda Kamiq.

Nasledujú potom ďalej Kia Xceed, Peugeot 208 a Suzuki Jimny. Vlaňajším víťazom ankety sa stal vydarený Ford Focus. Víťaza z portfólia nemeckej prémiovky vyhlásila tento rok odborná porota zložená z celkom 35 motoristických novinárov.

​Značka BMW pritom anketu v Českej republike doteraz nikdy nevyhrala. Kompaktný sedan mníchovskej značky je na trhu v siedmej generácii a stále sa radí medzi vôbec najdôležitejšie modely automobilky.

Prvá generácia sa na trhu objavila už v roku 1975. Len vlani vyrobili v továrni priamo v Mníchove cez 340-tisíc derivátov trojkovej a štvorkovej rady, teda vozidiel strednej triedy. Nová generácia "trojky" sa mimochodom okrem Mníchova vyrába aj v Číne a v Mexiku.

V hlasovaní verejnosti na webe autoroku.info bolo odovzdaných 46-tisíc hlasov. V kategórii malých a mini vozidiel dostal najviac hlasov Peugeot 208, v nižšej strednej a strednej triede vyhrala česká Škoda Scala, medzi luxusnými vozidlami vyhralo Volvo S60 / V60.

​Najobľúbenejším malým crossoverom je, asi nie veľmi prekvapivo, Škoda Kamiq. Medzi strednými crossovery a SUV je potom víťazom Subaru Forester a najobľúbenejším veľkým SUV je mohutné nemecké BMW X7.

Medzi športovými vozidlami zvíťazil Hyundai i30 Fastback N, ktorý patrí aj v našej redakcii k obľúbeným športovým autám a najobľúbenejším pick-upom je podľa výsledkov Ford Ranger Raptor.

Ekologickým autom roka sa stalo v Česku Audi e-tron, motorom roka Mazda SKYACTIV a v hlasovaní motoristického webu garáž zvíťazila Škoda Kamiq.