Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2020, 14:55

Mercedes inšpirovaný filmom Avatar? Značka ukázala nepredajnú novinku z budúcnosti

"Vodič" v tomto vozidle relaxuje a stáva sa z neho len ďalší pasažier. O všetko ostatné sa totiž stará autonómny systém.

Mercedes inšpirovaný filmom Avatar? Značka ukázala nepredajnú novinku z budúcnosti
Zdroj: Daimler

Veľtrh CES v Las Vegas je síce kľúčový najmä pre fanúšikov technológií a rovnako zameraných novinárov, často sa tu však ukážu i novinky z automobilovej oblasti. Výnimkou nie je aktuálne prebiehajúci ročník 2020, na ktorom sa predstavil obdivuhodný koncept z nemeckej dielne automobilky Mercedes-Benz.

Nepredajný kúsok menom VISION AVTR predstavuje víziu ekologického automobilu budúcnosti. Automobilka priamo na prestížnom veľtrhu oznámila verejnosti, že do roku 2030 plánuje znížiť spotrebu vody na jedno vozidlo o 30 percent a spotrebu elektrickej energie o 40 percent. Zároveň chce generovať o 40 percent menej odpadu pri výrobe vozidla.

​Štúdiu automobilu, respektíve elektromobilu, pripravil výrobca v spolupráci s Jamesom Cameronom, ktorý sa nechal inšpirovať filmom Avatar z roku 2009. Okrem futuristického dizajnu, obrovských kolies a sklenených dvier koncept nemá volant, spätné zrkadlá a namiesto displeja využíva projekčnú palubovku i stredovú konzolu.

V kabíne by ste márne hľadali tiež pedále a volant, tie úplne zmizli a má to jednoduché vysvetlenie - v tomto type vozidla už vodič nie je vodičom, ale len ďalším pasažierom.

Vozidlo sa potom zameriava najmä na komfort, ktorý cestujúcim poskytne. AVTR je skratka pre Advanced Vehicle Transformation - teda automobil po dramatickej transformácii - a to sedí do bodky. 

​Zároveň je to i odkaz na spomínaný film. Auto disponuje niekoľkými dizajnovými prvkami (dizajn diskov kolies alebo 33 prvkov na zadnej strane vozidla) a je možné ho ovládať gestami.

Zaujímavosťou je i osadenie grafénovej batérie. Štúdia má byť autonómna, elektrická, ekologická a kabína bola vyrobená s ohľadom na vegánsky spôsob -  imitácia kože DINAMICA a použitie pravého ratanového dreva.

Takto nejak si prémiová automobilka Mercedes-Benz predstavuje budúcnosť, čo z toho sa pretaví do reality je zatiaľ vo hviezdach.