Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2019, 11:24

Stáčanie kilometrov bude od nového roka ťažšie. Počet záznamov a kontrol sa zvýši

Pre záujemcov o kúpu auta prichádza skvelá správa, pre pofidérnych predajcov presne naopak. Kontrola najazdených kilometrov bude dôkladnejšia.

Stáčanie kilometrov bude od nového roka ťažšie. Počet záznamov a kontrol sa zvýši
Zdroj: Archív HN (Ilustračná snímka)

Aj napriek opatreniam sa stále na trhu nájde množstvo predajcov, ktorí za vidinou vyššej ceny vozidla zasahujú do počítadla kilometrov. Podvody s odometrami pritom stoja dodnes spotrebiteľov v EÚ ročne miliardy eur.

Nekalé praktiky s počítadlom prejdenej vzdialenosti deformujú trh s ojazdenými vozidlami a majú zároveň tiež negatívny dopad na všetky subjekty v automobilovom priemysle. Doterajšia prax ukázala, že najúčinnejší spôsob eliminácie podvodov je zaznamenávanie informácií do národného, respektíve štátneho registra.

​​Úspech štátneho systému 

Po vzore Belgicka zaviedlo podobný systém aj Slovensko. Údaje o stave najazdených kilometrov sú už vyše roka a pol zaznamenávané do Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV), ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Informácie sa zaznamenávajú najmä kvôli zníženiu neoprávnených manipulácií so zobrazovanou hodnotou počítadla prejdenej vzdialenosti. Tým sa totiž dá "umelo" zvyšovať hodnota predávaného vozidla.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.