Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 11:07

Škoda Fabia má už 20 rokov. Z dieselovej verzie RS sa stala žiadaná špecialita

Stále ide o model, ktorý oddane a spoľahlivo slúži. Zastáva pritom často funkciu aj ako rodinné auto.

Škoda Fabia má už 20 rokov. Z dieselovej verzie RS sa stala žiadaná špecialita
Zdroj: Martin Mičánek, pre iDNES.cz

Fabia RS prvej generácie pôsobí nenápadne, znalci však uznanlivo prikývnu. Ohŕňať nos nie je na mieste, dodnes je to parádne zvezenie a zdobí ju nepriestrelná spoľahlivosť. Tomáš Devera zháňal svoju čiernu perlu veľmi dlho, píše iDNES.cz.

Neupravených, zachovalých kusov začína už postupne ubúdať, hoci mohutnosť a spoľahlivosť bola u Fabie prvej generácie v základnej výbave. Malá škodovka bola až nezvyčajne robustná, priestranná, s tuhou karosériou, bez náchylnosti ku korózii.

​​Verzia RS predstavená v roku 2003 však dojem z Fabie posunula ešte o niečo ďalej. Pod kapotou jej pracuje známy turbodiesel, bájny agregát 1,9 TDI, na ktorý mnohí dodnes prisahajú. Ide o skutočne spoľahlivý motor, ktorý používal aj rad ďalších modelov koncernu Volkswagen. 

Bola to však veľmi neobvyklá voľba na športovo poňatý model, avšak nakoniec sa to ukázalo ako veľmi dobré riešenie. RS prevedenie s ním ako jediné z jednotkových Fabií malo šesťstupňovú manuálnu prevodovku a bolo najrýchlejšou Fabiou a zároveň jedinou, ktorá vedela v sériovom prevedení pokoriť dvestovku.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.