Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2019, 11:05

Musk ako marketingový génius. Cybertruck je kubistická karikatúra, ktorá zmení svet áut, tvrdia dizajnéri

  • Tesla, to nie je obyčajná automobilka, je to fenomén a jej zákazníci tak trochu sekta. Každopádne je jej šéf Elon Musk marketingový génius.
  • Pozrite si aj náš nedávny rozhovor v štúdiu s Tomášom Gurským, šéfredaktorom portálu mojelektromobil.sk. 

Žiadne iné auto snáď nikdy nepritiahlo pozornosť celého sveta tak, ako to urobil nedávno predstavený pick-up Tesla Cybertruck. Názor na nový elektromobil si urobil určite každý. Počas premiéry dokonca nastal aj malý problém, keď pri prezentácií odolnosti nepriestrelných skiel nevydržali náraz kovovej gule a rozbili sa. 

Prvoplánový pekný design Tesiel je zabudnutý. Cybertruck, ako pomenovala automobilka svoj pripravovaný pick-up, vyzerá ako z apokalyptického sci-fi. Nič podobné sa zatiaľ žiadna automobilka neodvážila ponúknuť. O komentár požiadala redakcia iDNES.cz dizajnérov a študentov Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe (UMPRUM), ktorí možno raz budú autá obliekať.

​Sci-fi dielo dizajnéra Franza von Holzhausena hodnotia zväčša pozitívne, hlavne kvôli odvahe a chuti zmeniť svet. Tesla totiž aj napriek tomu, že vyrába autá, ako automobilka nefunguje. Je to technologická firma, kritici hovoria "večný start-up, ktorý nikdy poriadne nezarobil a skôr alebo neskôr skrachuje".

Lenže na druhú stranu každým svojím činom Tesla potvrdzuje, že sa nechce držať hesla "kto nič nerobí, nič nepokazí". Aktuálne tak vraj skúša vymyslieť, ako nahradiť tradičné stierače. Tesla teda autá nevyvíja s výhľadom na komplikácie a obmedzenia (technické, legislatívne) ako v tradičných automobilkách, kde sa im snažia vyhýbať. Problémom ide naproti, sama si ich vytvára a snaží sa ich riešiť.

Dizajn môže byť nebezpečný

"Niečo také si môže dovoliť naozaj len Elon Musk. Inde by podobný dizajn bol považovaný za chybu. A to nielen estetickú, ale aj funkčnú a bezpečnostnú. Spätné zrkadlá, či obmedzenie ostrých hrán pre zrážku s chodcom sa nikto iný neodváži spochybňovať," myslí si Lukáš Matěja, doktorand UMPRUM.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.