Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 12:05

​Keď sú štyri hviezdičky viac ako päť. Hodnotenie nárazových testov áut môže poriadne zmiasť

Hodnotiaci systém je pomerne zložitý a auto, ktoré teraz získalo štyri hviezdy, na tom môže byť vlastne rovnako, ako päťhviezdičkový model.

​Keď sú štyri hviezdičky viac ako päť. Hodnotenie nárazových testov áut môže poriadne zmiasť
Zdroj: Euro NCAP

Organizácia Euro NCAP zverejnila ďalšie zo svojich hodnotení nárazových testov. Rad áut opäť dosiahol päť hviezdičiek, ale vyskytli sa aj hviezdy štyri. Takéto hodnotenie však rozhodne neznamená, že by auto bolo nebezpečné, píše iDNES.cz.

Hodnotenie bezpečnosti automobilov Euro NCAP sa zdá byť pomerne jednoduché a priamočiare: päťhviezdičková schéma jasne naznačuje, že čím viac hviezd, tým bezpečnejšie konkrétne auto je. Lenže tak jednoznačné a jednoduché to nie je.

Pozrite si aj zoznam najbezpečnejších vozidiel minulého roka podľa organizácie Euro NCAP:

​Vlastne sa zdá, že ono jednoduché päťhviezdičkové skóre je prežitok a v Euro NCAP by mali uvažovať o nejakom novom, viac nadčasovom systéme hodnotenia.

Dôvod je predovšetkým ten, že sa autá v poslednej dobe veľmi rýchlo vyvíjajú a Euro NCAP tomu priebežne prispôsobuje metodiku aj samotné hodnotenie. Asi najväčšia a vlastne i priebežná zmena je fakt, že hviezdičky Euro NCAP už pekných pár rokov vlastne vôbec nehovoria o tom, ako dané auto ochráni posádku pri havárii, čo bol ich pôvodný význam.

Dnes sa totiž do hodnotenia čím ďalej viac premietajú rôzne bezpečnostné systémy, ktoré majú za úlohu vôbec samotnej nehode zabrániť. Ich váha sa navyše v celkovom hodnotení priebežne mení a pribúdajú sem nové a nové systémy, takže hviezdičkové hodnotenie dokáže byť poriadne mätúce. V podstate platí, že auto so špičkovou ochranou cestujúcich pri náraze síce päť hviezd dostať môže, ale tiež nemusí: záleží aj na ďalšej bezpečnostnej výbave.

Áno, pravdou je, že automobil, ktorý pri samotných crashtestoch príliš neuspeje, naďalej na vysoké (štvor alebo päťhviezdičkové) hodnotenie nemá, ale len skvelá ochrana cestujúcich a chodcov k zisku maxima nestačí. "Auto, ktoré má zlé hodnotenie, nemusí byť nutne nebezpečné, ale nie je tak bezpečné, ako jeho konkurenti, ktorých sme hodnotili lepšie," vysvetľuje Euro NCAP na svojich stránkach.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.