Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2019, 11:40

Neprezuť, ale prezliecť. Talianskej revolučnej pneumatike "zlomili väz" výkonné motory

Pneumatikárska firma Pirelli sa teraz pochválila výročím málo známeho vynálezu, ktorý bol jednou z ciest k širokému prijatiu zimných pneumatík.

Zimné pneumatiky sú dnes pre väčšinu motoristov úplnou samozrejmosťou, rovnako ako pravidelné "prezúvanie" pred nadchádzajúcou sezónou. Ale pred mnohými desaťročiami to tak nebolo, píše iDNES.cz.

Než sa zimné pneumatiky stali takou samozrejmosťou, akou sú dnes, viedla k tomu pomerne dlhá cesta. A mnohé kroky na nej sú dnes vlastne zabudnuté, ako ukazuje výročie, ktoré si pripomína pneumatikárska spoločnosť Pirelli. Dnešný dvorný dodávateľ plášťov pre Formulu 1 totiž oslavuje 60 rokov od uvedenia veľmi nezvyčajnej pneumatiky Pirelli BS3.

Tá bola prvýkrát svetu predstavená v októbri roku 1959 na autosalóne v Turíne a išlo o naozaj originálne technické riešenie. A ako sa ukázalo, na niekoľko rokov i riešenie praktické, nie o žiadnu slepú uličku v histórii motorizmu.

Kúzlo celého vynálezu je skryté už v samotnom názve pneumatiky. Skratka BS totiž znamená po taliansky "battistrada separata" čiže samostatný behúň. Možno sa trochu v Pirelli inšpirovali takzvaným protektorovaním pneumatík, kedy sa už na zodratý behúň aplikuje nová vrstva a znovu zapečie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.