Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2019, 06:31

Chcete od štátu príspevok na elektromobil? Nebude to také ľahké, ako sa zdá

Ako sa štátna podpora na kúpu ekologickejších vozidiel prejaví v praxi? Kto, ako a koľko peňazí môže v konečnom dôsledku získať?

Chcete od štátu príspevok na elektromobil? Nebude to také ľahké, ako sa zdá
Zdroj: Škoda

Nielen verejnosť či samosprávy, ale aj ekologickí aktivisti sa v prvej polovici septembra potešili, keď parlament schválil novelu zákona č. 71/2013 Z. z., ktorá je zároveň plnením záväzkov Slovenska voči EÚ o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá a energetickej efektívnosti a na základe ktorej má byť teoreticky možné získať až 35 percent z ceny nového ekologického vozidla, ak jeho majiteľ zároveň vyradí z evidencie minimálne 15 rokov staré vozidlo so spaľovacím motorom.

„Elektromobilita sa v súčasnosti javí ako nezastaviteľný trend,“ skonštatoval vtedy Michal Kolimár, riaditeľ Strediska distribúcie energií v spoločnosti PPA Power DS, s. r. o., ktorá sa venuje realizácii projektov v oblasti elektromobility. Zdá sa tak, že na Slovensku by mohli k aktuálne zaregistrovaným 1 570 osobným elektrickým vozidlám (údaj z mája 2019) pribudnúť ďalšie stovky eko vozidiel.

Novela nastavila mantinely

Novela zákona 71/2013 Z. z. je však pre Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) iba rámcom, ktorého sa môže pridržiavať pri nastavení pravidiel pre prax. Tie budú exaktne stanovené až vo výzve MH SR, podrobnosti ktorej zatiaľ nie sú známe.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.