Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2019, 12:04

Obavy sú neoprávnené. Náhrada za benzín Natural 95 je neškodná, tvrdia odborníci

Palivo E10 sa podľa Združenia pre výrobu a využitie biopalív bez problémov používa v celom svete a správy o možnom poškodení motora sú zavádzajúce.

Obavy sú neoprávnené. Náhrada za benzín Natural 95 je neškodná, tvrdia odborníci
Zdroj: Reuters

Slovenský parlament v októbri schválil zákon, ktorý stanovuje, že od 1. januára 2020 sa na čerpacích staniciach bude predávať nové palivo s označením E10. Toto palivo obsahuje namiesto súčasných piatich percent biozložky až deväť percent a jeho zavedenie má Slovensku pomôcť splniť záväzky o znižovaní emisií.

Z benzínu s označením Natural 95 (E5) sa tak stane ekologickejšia alternatíva s novým názvom, ktorá však nemusí vyhovovať všetkým automobilom - potrápi najmä tie staršie. Ak by k zmene v praxi na čerpacích staniciach nedošlo, petrolejárskym spoločnostiam budú hroziť vysoké pokuty, informoval na svojom webe denník Pravda. Podľa Združenia pre výrobu a využitie biopalív by však správy o možnom poškodení motorov starších áut mali byť zavádzajúce.

Okrem toho, spolu s novým ekologickým benzínom E10 sa budú ešte nejaký čas predávať aj súčasné palivá. Novinka, ktorá pribudne na čerpacích staniciach na Slovensku, sa dnes bez problémov používa v deviatich krajinách Európy a mnohých ďalších krajinách sveta.

„E10 je súčasťou motorizmu na celom svete. Používa sa v deviatich krajinách Európy a od 1. januára 2020 sa ich počet vrátane Slovenska zvýši na 12. Bez problémov sa používa v USA, Kanade, ale aj Číne, Brazílii, Austrálii, Indii, alebo v Thajsku. Teda aj v krajinách, kde je evidovaný starší vozový park, ako u nás na Slovensku. Z Európy spomeňme napríklad Bulharsko, Litvu, alebo Rumunsko“, hovorí Radoslav Jonáš zo ZVVB.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.