Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2019, 11:09

Vodičov čakajú veľké zmeny a možné problémy. Od nového roka skončí benzín Natural 95​

V Nemecku vodiči prechádzali na stooktánový benzín, ktorý bol drahší, no motor starších vozidiel by nemal poškodiť.

Znižovanie emisií sa dotklo všetkých. Na trh sa čoraz viac pretláčajú elektromobily, vysokoobjemové motory postupne odchádzajú do zabudnutia a teraz prichádza ďalší významný krok. Motoristov totiž čaká od nového roka veľká zmena, ktorá sa dotkne takmer každého majiteľa vozidla na Slovensku. Priemerný vek áut je u nás totiž 13,4 roka.

Pozrite si aj niekoľko tipov, ako môžete jednoducho šetriť palivo:

​Národná rada Slovenskej republiky schválila zákon, ktorý hovorí, že benzín distribuovaný na slovenských čerpacích staniciach musí už od 1. januára 2020 v jednom litri obsahovať minimálne až deväť percent podielu bioetanolu, namiesto doterajších piatich percent. Tieto informácie sa dostali do povedomia už koncom minulého roka, teraz by už však mali nastúpiť aj do praxe.

Ekologickejší benzín

Práve tento krok má spraviť z benzínu s označením Natural 95 (E5) ekologickejšiu alternatívu, ktorá však nemusí vyhovovať všetkým automobilom - potrápi najmä tie staršie. Ak by k tejto zmene v praxi na čerpacích staniciach nedošlo, petrolejárskym spoločnostiam budú hroziť vysoké pokuty, informoval na svojom webe denník Pravda.

Benzín s označením E5 (známy ako Natural 95) teda z čerpacích staníc od nového roka zmizne a pribudne jeho náhrada v podobe benzínu s označením E10. Ten bude obsahovať od päť do 10 percent biozložky, vďaka čomu bude produkovať menej oxidu uhličitého pri spaľovaní a bude teda ekologickejší, avšak môže paradoxne zvýšiť spotrebu auta a znížiť výkon.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 55% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.