Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 12:05

Auto budúcnosti? V oknách má displeje, samo nastaví sedadlá a mávnutím rukou otvorí dvere

  • Prichádzate k autu a jeho interiér sa začne prednastavovať. Sedadlá vpredu aj vzadu sa usporiadajú tak, aby sa na ne ľahko nasadalo.
  • Aj tak si predstavuje luxusné autá budúcej generácie nemecký špecialista Brose.
Auto budúcnosti? V oknách má displeje, samo nastaví sedadlá a mávnutím rukou otvorí dvere
Zdroj: Brose

Zatiaľ čo iní bádajú nad elektromobilmi a autonómnym riadením, nemecký dodávateľ dielov Brose pracuje na väčšom zapojení elektromotorov a senzorov pre zvýšenie komfortu posádky, píše iDNES.cz. V našich končinách nie príliš známa firma je dodávateľom a výrobným partnerom automobiliek v oblasti sedadiel a dverí.

Spolupracuje prakticky so všetkými svetovými výrobcami áut a pôsobí aj v Česku, továreň s vývojovým centrom venovaným sedačkám pre automobily má v Kopřivnici. "V ČR máme ešte závod v Rožnove pod Radhoštěm, kde vyrábame, ale aj vyvíjame zámky bočných a zadných dverí," uvádza pre iDNES.cz Kateřina Krumpochová z českého Brose.

Komfort na novej úrovni

Jedným z pohľadov na blízku budúcnosť je kreslo spolujazdca, ktoré sa dá elektricky nastaviť do jednej zo štyroch polôh: nastupovanie, cestovanie, relaxácia a práca. Sedadlo je ergonomicky tvarované a dá sa nastaviť presne na mieru každej postave. Brose v spolupráci s automobilkami pracuje na tom, aby sedenie na ňom bolo za všetkých okolností nielen pohodlné, ale aj bezpečné.

Široký rozsah nastavenia totiž spôsobuje jednu zásadnú komplikáciu: predpínač bezpečnostného pásu a airbagy je potrebné nastaviť tak, aby poskytovali potrebnú úroveň ochrany pri nehode. To platí ako pre relaxačnú polohu pri čiastočnom ležaní, tak pre opačný extrém - vzpriamené sedadlo a z palubnej dosky vysunutý pracovný stolík pre položenie tabletu alebo notebooku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.