Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2019, 11:22

​Auto, ktoré preslávil aj Mr. Bean. Nezabudnuteľné Mini sa zrodilo pred 60 rokmi

Pozná ho takmer každý a patrí k ikonám Veľkej Británie podobne, ako červené búdky či dvojposchodové autobusy.

​Auto, ktoré preslávil aj Mr. Bean. Nezabudnuteľné Mini sa zrodilo pred 60 rokmi
Zdroj: Wikimedia/Ahmednayyer

Čím je pre Nemcov Volkswagen Chrobák (Beetle) a pre Talianov legendárny Fiat "päťstovka", tým je pre britských motoristov Mini. Malé auto s veľkou charizmou sa verejnosti predstavilo pred 60 rokmi, 26. augusta 1959.

Počas nasledujúcich 41 rokov, keď bolo vo výrobe, sa stalo symbolom Británie podobne ako napríklad londýnske dvojposchodové autobusy a červené telefónne búdky. Slávu tomuto modelu nepochybne priniesol aj kultový Mr. Bean vo svojich vtipných scénkach.

Britská legenda sa vyrábala dokonca aj ako skutočne kompaktný pickup

Zdroj: Wikimedia/Geni

Impulzom pre vznik úsporného mini vozidla sa stala vysoká cena benzínu spôsobená Suezskou krízou v roku 1956. Kompaktné vozidlo navrhol Alec Issigonis, ktorý mu dal do vienka modernú koncepciu s motorom uloženým vpredu naprieč a pohon prednej nápravy.

Kolesá boli umiestnené až do rohov karosérie a tak zaisťovali cestujúcim dostatok miesta, pričom vozidlu potom udeľovali prekvapivo dobré jazdné vlastnosti.

Vozidlo začala vyrábať spoločnosť British Motor Corporation pod značkami Austin Seven a Morris Mini-Minor. V roku 1969 sa potom veľmi úspešné Mini stalo samostatnou značkou a v súčasnosti patrí pod BMW. Okrem dvojdverového sedanu sa automobil vyrábal aj ako kombi, dodávka či dokonca mini pickup.

Cenovo dostupné, úsporné a prekvapivo priestranné vozidlo, hoci s dĺžkou len niečo málo cez tri metre a šírkou ani nie meter a pol, sa stal prakticky okamžite bestsellerom, ktorého sa medzi rokmi 1962 až 1977 predávalo cez 200-tisíc kusov ročne.

​Parkovanie či samotná manipulácia s automobilom v úzkych uličkách a na parkoviskách bola viac než jednoduchá. Dnes patria tieto kúsky z histórie k vyhľadávaným modelom pre motoristických zberateľov.

Hranicu milióna predaných exemplárov Mini prekonalo v roku 1965, a keď bola produkcia priebežne modernizovaného vozidla po viac ako štyroch desaťročiach ukončená, mohol si výrobca na svoje konto pripísať 5,5 milióna predaných kusov.