Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 12:00

Hyundai predstaví špeciálnu novinku. Zaútočí na Renault, Hondu aj Volkswagen

Zmeny pod kapotou zatiaľ neboli automobilkou potvrdené, no ani vyvrátené. Podrobnosti sa dozvieme už začiatkom septembra.

Hyundai predstaví špeciálnu novinku. Zaútočí na Renault, Hondu aj Volkswagen
Zdroj: Hyundai

Hyundai uvedením svojho vôbec prvého ostrého hatchbacku (hothatch) s označením i30 N trafil priamo do čierneho. Na tejto novinke sa podieľal bývalý šéf športovej M divízie značky BMW Albert Biermann, takže sa pri vývoji použil skutočne kvalitný recept a je to vo výsledku vidieť. Dokazujú to i predajné čísla, ktoré hovoria o "N-ku" ako o najpredávanejšom vozidle kategórie hothatch na Slovensku. 

​Na blížiaci sa autosalón vo Frankfurte však značka pripravila špeciálnu limitovanú edíciu svojho obľúbeného ostrého hatchbacku, ktorý je  obohatený o označenie Project C. Hoci by sa na prvé počutie mohlo zdať, že ide výhradne o koncept, ste na omyle.

Novinka pripravená na výrobu zažije svoju svetovú septembrovú premiéru a záujemcom poskytne ešte lepší zážitok z jazdy. Vylepšené "N-ko" obsahuje viacero dizajnových úprav, ktoré majú podľa automobilky zlepšiť dynamiku a rovnako tak aj celkový pôžitok.

Na limitovanú edíciu i30 N pribudli karbónové prvky, 19-palcové športové disky kolies a samotné auto váži o približne 35 kilogramov menej ako bežná verzia "N-ka" (1 429 kilogramov). Určitá podobnosť tu bude aj s nedávnym konceptom i30 N Option, predstaveným na parížskom autosalóne minulý rok.

Na prvých fotografiách maskovaného i30 N Project C je možné vidieť oranžový polep a štylizované písmeno C, ktoré odkazuje na „Area C“, čo je názov testovacej trate v kórejskom vývojovom centra v Namyangu. Area C je totiž duchovným domovom všetkých "N-kových" modelov značky Hyundai.

Zmien pod samotnou kapotou auta sa však zrejme nedočkáme, hoci to automobilka zatiaľ nepotrvrdila. Výkonnejšiu verziu Performance bežného Hyundai i30 N poháňa dvojlitrový benzínový štvorvalec s výkonom 202 kW - 275 koní (základ 184kW - 250 koní), ktorý je spojený so šesťstupňovým manuálom.

Pozrite si aj náš redakčný test ešte štýlovejšej verzie modelu - i30 Fastback N Performance

​Funkcia Overboost pritom dokáže zvýšiť krátkodobo krútiaci moment z 353 Nm až na 378 Nm. Modelu i30 N Performance trvá aktuálne zrýchlenie z nuly na stovku 6,1 sekundy a vďaka úpravám by mohol výsledky i30 N Project C ešte zlepšiť. 

Už tak dobré jazdné vlastnosti, ktorými sa "N-ko" vyznačuje a ktoré je schopné na cestách dosiahnuť, by mohli byť po jemných úpravách a korekcii hmotnosti ešte o čosi lepšie.

Pritom to má byť auto, ktoré budete môcť šoférovať pokojne aj každý deň (žiadne extrémne úpravy na štýl pretekárskych vozidiel). Konkurencia v podobe Renaultu Mégane RS, Hondy Type R či Volkswagenu Golf GTI by sa teda mala začať báť.

Svetová premiéra i30 N Project C sa uskutoční v septembri 2019 na autosalóne vo Frankfurte, no vyrobených bude celkovo len 600 kusov z tejto limitovanej edície. Dobrou správou je, že automobilka sa v tomto prípade zamerala výhradne na zákazníkov v Európe, kde bude model v ponuke.