Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 16:16

Bugatti predstavilo svoj nový limitovaný model. Jeho cena vyráža dych

Automobilka Bugatti je v posledných rokoch známa nielen svojimi hyperšportovými autami, ale aj schopnosťou vyťažiť zo svojho mena maximum.

Bugatti predstavilo svoj nový limitovaný model. Jeho cena vyráža dych
Zdroj: Bugatti

Čo model, to limitovaná edícia s cenou často presahujúcou hranice zdravého rozumu. Taký je súčasný charakter luxusnej automobilky Bugatti, ktorá najčastejšie ponúka práve hyperšportové modely áut. Výnimkou v tomto smere rozhodne nebude ani posledný prírastok v rodine zberateľských verzií – Bugatti Centodieci za približne deväť miliónov eur.

Modely automobilky Bugatti vždy patrili medzi špičku v odbore. Či už z technického, technologického alebo dizajnérskeho hľadiska predvádzali vždy viac ako ostatní malosérioví výrobcovia.

​A to sa nerozprávame len o zberateľských kusovkách vyrábaných podľa špeciálnych požiadaviek, ale aj o bežnej „sériovej“ produkcii tejto automobilovej manufaktúry s francúzskymi koreňmi.

Pre klientov vyžadujúcich maximálnu exkluzivitu a zároveň potenciál zberateľského zhodnotenia však Bugatii z času na čas predstaví model, ku ktorému sa nedostane len tak hocikto. A to je aj prípad Bugatti Centodieci („stodesať“), ktorý má byť poctou modelu s označením Bugatti EB 110.

Model Centodieci automobilka pripravuje pre prestížnu automobilovú prehliadku Concours dʽElengance, nejde však o jednorazový výstrel do tmy, ale o auto, z ktorého Bugatti plánuje vyrobiť "až" 10 kusov. Technické detaily samozrejme dobre tají, dá sa však predpokladať, že využije overenú techniku známeho modelu. 

Malo by ísť o Chiron, vrátane jeho prepĺňaného benzínového motora W16 s objemom osem litrov s odhadovaným výkonom okolo 1 500 - 1 600 koní.

Z nuly na stovku dokáže Centodieci akcelerovať za 2,4 sekundy, na 200 kilometrovú rýchlosť za 6,1 sekundy a na 300 kilometrov za hodinu zrýchli za 13,1 sekundy. Oproti modelu Chiron je však maximálna rýchlosť obmedzená na 380 kilometrov za hodinu.

Zdroj: Bugatti

​Dizajn novinky využíva niekoľko prvkov charakteristických pre niekdajšie legendárne Bugatti EB110 z roku 1992. Viac konkrétnych údajov bude pravdepodobne známych až neskôr, ak vôbec, už teraz sa však nahlas hovorí o cene – takmer deväť miliónov eur. Navyše, aj výber zákazníkov bude mať svoje prísne pravidlá.

Len samotné peniaze vám tak vôbec nezaručia, že sa k úchvatnému zberateľskému Bugatti Centodieci aj skutočne dostanete. To však k svetu najdrahších zberateľských áut už akosi automaticky patrí.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.